Zaproszenie na wystawę „Wołoski stół koniakowską koronką nakryty”

Fundacja Koronki Koniakowskie ma wielką przyjemność zaprosić Mieszkańców i Turystów na wystawę „Wołoski stół koniakowską koronką nakryty”. Wystawa potrwa od 8 października do 31 listopada 2021r, oglądać ją można bezpłatnie na 1 piętrze w Centrum Koronki Koniakowskiej.

Warto zawitać na wołoskie hale i zanurzyć się w koronkowych cudach.

Fundacja Koronki Koniakowskie, wzięła udział w konkursie grantowym ogłoszonym przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia” i otrzymała dofinansowanie na organizację Wystawy „WOŁOSKI STÓŁ KONIAKOWSKĄ KORONKĄ NAKRYTY”.

Inicjatywa ma na celu przybliżenie lokalnej społeczności, zwłaszcza dzieciom i młodzieży, ale również przebywającym na naszych terenach turystom historii koronki – jej powstania, wieloletniego dziedzictwa i obecnego kultywowania. Dodatkowo ma za zadanie przybliżyć świat wołoskiego pasterstwa i pokazać, jak dużo możemy z niego czerpać obecnie i co nowego wymyślać – chociażby wykorzystanie wełny do robienia koronek. Wydaje się, że czasem wiemy o świecie znacznie więcej niż o miejscowości, w której się urodziło i mieszka. Często nie potrafimy odpowiedzieć na pytanie, skąd wzięła się dana tradycja, która w domu jest wciąż praktykowana. Nie pamiętamy o historii i dziejach zamieszkiwanych przez nas terenów. A pochłonięci pracą nie mamy czasu na przeszukiwanie informacji o początkach naszej lokalnej ojczyzny. Organizowana wystawa ma dać szansę ludziom na lepsze zapoznanie się z tradycją, zwyczajami i odradzającymi się rzemiosłami.