Muzeum Koronki Koniakowskiej

Wystawa muzeum w bardzo ciekawy i nowoczesny sposób opowiada historię ponad stuletniej szydełkowej tradycji pielęgnowanej do dziś w Koniakowie. Prezentuje przepiękne serwety i inne tradycyjne wyroby z koronki koniakowskiej jednych z najznakomitszych koronczarek. Ekspozycja bogata w stare zabytkowe eksponaty wzbogacona nowymi pracami i starymi fotografiami pokazuje w bardzo interesujący sposób ciąglę żywą tradycję, która w roku 2017 została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

14 kwietnia 2020 roku Muzeum uzyskało status Muzum Prywatnego i zostało wpisane do Wykazu Muzeów prowadzonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kustoszem muzeum jest mgr Lucyna Ligocka – Kohut jego założycielka, która mimo, że sama nie hekluje o koronkach, ich historii i specyfice potrafi opowiadać godzinami. Sposób w jaki to przekazuje sprawia, iż opuścisz to miejsce pełen podziwu dla koronczarek, z szeroko otwartymi oczyma na artyzm i unikatowość techniki koronki koniakowskiej

Cennik:

Godziny otwarcia:

poniedziałek – nieczynne
wtorek – piątek  9.00 – 17.00
sobota – niedziela 10.00  – 18.00
(w porze zimowej listopad – marzec weekend do 17.00)