3 marca na Zamku Cieszyn odbyła się uroczysta inauguracja Szkoły Rzemiosł, przedsięwzięcia finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach programu „Rozwój lokalny”. Szkołę oficjalnie otworzyła Burmistrz Miasta Cieszyna Gabriela Staszkiewicz w towarzystwie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorza Pudy oraz Dyrektor Zamku Cieszyn -Magdaleny Chorąży-Suchy.
Dynamicznie zmieniający się świat stawia nas w niedogodnej sytuacji, w której masowa produkcja sprawia, że zanika lokalna wspólnotowość, tradycje i rzemieślnicze umiejętności. Szkoła Rzemiosł ma inspirować do działania, zachęcać do odkrywania potencjału rzemiosła, szerzyć wiedzę o wartościach z nim związanych, dać możliwość rozwoju i odkrywania własnych umiejętności. Głównym celem Szkoły Rzemiosł będzie kształcenie nowych rzemieślników, którzy po wyborze jednej z sześciu dziedzin będą mogli nabyte umiejętności wplatać we własne działalności.
Pierwszy rok działania Szkoły Rzemiosł Cieszyn będzie rokiem pilotażowym. Będzie można nauczyć się nie tylko tradycyjnych technik rzemieślniczych, ale także pozyskać wiedzę jak wprowadzać produkty rzemieślnicze na rynek.
Szkoła współpracuje z rzemieślnikami i mistrzami z terenu Śląska Cieszyńskiego i oferuje naukę sześciu wybranych rzemiosł:
- plecionkarstwo
- koronczarstwo koniakowskie
- snycerstwo
- rusznikarstwo
- obróbka wełny
- introligatorstwo
Dodatkowo Szkoła oferuje zajęcia w ramach tzw. modułu biznesowego, w ramach którego odbędą się zajęcia dotyczące m.in. wdrażania na rynek, modeli biznesowych, brandingu, finansowania działalności gospodarczej, sprzedaży, marketingu – wszystko w kontekście produktów rzemieślniczych.
Oferta Szkoły skierowana jest zarówno do osób, które nie mają żadnego doświadczenia w rzemiośle, jak i do tych, które posiadają już doświadczenie w pracy z materiałem.
Uczestnictwo w Szkole w roku pilotażowym jest bezpłatne. Nauka potrwa 10 miesięcy.
Zajęcia praktyczne odbywać się będą w Zamku Cieszyn oraz w pracowniach rzemieślników, w weekendy oraz częściowo zdalnie (dotyczy modelu biznesowego).
Nie ukrywamy, że pracownia koronki koniakowskiej cieszy nas najbardziej!
Pracownię koronki koniakowskiej prowadzić będzie Mariola Wojtas, wybitna koniakowska koronczarka. Wielokrotna laureatka Konkursu na Najpiękniejszą Koronkę Koniakowską. Wykonywania koronki szydełkowej uczyła się już od najmłodszych lat od mamy, babci oraz z czasem od innych lokalnych twórczyń. Swoje koronki wykonuje z najcieńszych, bawełnianych oraz jedwabnych nici. Sama komponuje wzory z zachowaniem koniakowskiej tradycji koronczarskiej. Od 2012 roku posiada tytuł Twórcy Ludowego, a od 2022 roku prowadzi swoją Pracownię Koronki Koniakowskiej. W pracowni tej tworzy autorskie koronki, które łączy z różnymi materiałami, między innymi drewnem, szkłem, skórą i wiele innych. Celem Marioli jest wydobywanie piękna i pokazanie nieskończonych możliwości jakie daje koronka. Jest to też miejsce gdzie można zobaczyć jej prace oraz wziąć udział w prowadzonych przez Mistrzynię warsztatach.