Skarby koniakowskiej koronki, wirtualna wystawa.

Wirtualna wystawa „Skarby koniakowskiej koronki”, która powstała w ramach projektu realizowanego przez Fundację Koronki Koniakowskie ze środków LIVIND.

Od stycznia w Centrum Koronki Koniakowskiej, odbywały się warsztaty heklowania czepców, które prowadziła Zuzanna Ptak. Pretekstem do projektu, były stare czepce, które podarowała Lucynie Ligockiej-Kohut, prezes Fundacji Koronki Koniakowskie w 2019 roku Jadwiga Szandar, córka wybitnego istebniańskiego malarza Jana Wałacha, którego pracownią opiekuje się Muzeum Jana Wałacha w Istebnej.

Niezwykły dar – te trzynaście czepców, to jak trzynaście sztabek złota. Są najcenniejsze na świecie, ponieważ są nie tylko pamiątką rodzinną, ale przede wszystkim jednymi z najstarszych zachowanych znaków pierwszych koronek naszej Małej Ojczyzny.

Udało się zrealizować kolejny projekt. W tym wypadku, to lakoniczne zdanie nie może być zdaniem kończącym półroczną pracę…

Ten realizowany przez sześć miesięcy projekt zachował i przypomniał kawał pięknej historii naszego dziedzictwa. Zwrócił uwagę na historię koronki koniakowskie,j a przede wszystkim na jej początki. Koronczarki przez pół roku mogły się spotykać podczas tradycyjnych już u nas czwartków, podejmując kolejny temat. Dzięki temu integracja środowiska koronczarskiego w Centrum Koronki Koniakowskiej jest ciągle żywa.

Dziękujemy wszystkim za współudział w realizacji:, Zuzannie Ptak za prowadzenie warsztatów i wykonanie pięknych czepców, które pozostaną w naszych zbiorach, uczestniczkom za wytrwałe heklowanie z najcieńszych nici, co nie było łatwe, Zespołowi Regionalnemu Istebna – The Polish Folk Song And Dance Ensemble za odtworzenie zwyczaju oczepin podczas wernisażu wystawy. Monice Majdzie za wierną czułość nad opisami i fotografiami czepców, Michałowi Kuźmie za relację fotograficzną podczas wernisażu. Dziękuję ogromnie Korneli Longoria, która przetłumaczyła mi wniosek na język angielski, kiedy go składałam.

Autorem tekstu i tłumaczenia w filmie jestem ja Lucyna Ligocka – Kohut. Film został zmontowany i nagrany przez Kamila Lorka, z którym już nie pierwszy raz współpracuję, ale dla mnie jest mistrzem świata. Amator, student, młody człowiek, który robi filmy z pasji. Dziękuję ogromnie Kamilu. Posłuchajcie, obejrzyjcie …. miłego…