Dni Koronki Koniakowskiej 2023r. Koncert w Kamieniołomie na Koczym Zamku.

Tegoroczne Dni Koronki Koniakowskiej zorganizowane zostały po raz dwudziesty, swym Honorowym Patronatem objął je Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski oraz Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek.

Ta jedna z najważniejszych, lokalnych imprez, organizowana jest co roku, w sierpniu, w Koniakowie. Z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem i gromadzi coraz więcej obserwatorów.

Kamieniołom Na Koczym Zamku w Koniakowie to miejsce urokliwe i klimatyczne. Nic dziwnego, że Koncert Muzyki Pasterskiej zgromadził rzesze publiczności. Wyjątkowe miejsce, misterne rękodzieło, piękna muzyka, najważniejsze dla Koronczarek święto… Uczta dla oczu, uszu, duszy…

Koncert tradycyjnie rozpoczął głęboki, niski dźwięk trombity „Zagro Trombita na gróniu” w wykonaniu Pawła Kukuczki. Wszystkich gości powitały Prezes Fundacji Koronki Koniakowskie – Lucyna Ligocka-Kohut i Najpiękniejsza Góralka – Karolina Kukuczka.

Na widowni zasiedli Michał Wójcik Minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Robert Karpeta Zastępca Dyrektora Departamentu Terenów Wiejskich, Beata Białowąs Wiceprezes Zarządu Tauron Ekoenergia sp. z o.o,,  Jan Kawulok Radny Sejmiku Województwa Śląskiego, Wójt Milówki Robert Piętka, Grażyna Kąkol Dyrektor Ośrodka Kultury w Milówce a także Radni Gminy Istebna z Przewodniczącym Stanisławem Legierskim.

Dni Koronki nie istniałyby bez Koronczarek, bez ich pracy, misternego heklowania i potrzeby przekazywanie tej unikatowej techniki kolejnym, młodszym pokoleniom. Ten międzypokoleniowy przekaz trwa nieprzerwanie od 140 lat. Historia koronki koniakowskiej jest fascynująca, przeplatają się w niej indywidualne historie Koronczarek, ich sukcesy i wspólne niebywałe osiągnięcia, rekordy oraz komercyjne zamówienia high fashion . Prelekcję o pierwszych koronkach i koronczarkach – „Skarby Koniakowskiej koronki” przedstawiła Lucyna Ligocka-Kohut

Koronki koniakowskie to nie tylko czepce i tradycyjne „rózićki”, to również przepiękne stroje i słynne stringi.

Pokaz mody kolekcji LUSI LACE by ANNA DRABCZYŃSKA wzbudził ogromne zainteresowanie. Połączenie klasyki, sportowego luzu, dobrej jakości tkanin i koronki koniakowskiej okazało się fuzją doskonałą. Każda z obecnych na widowni Pań z pewnością znalazła coś dla siebie. Dwustronne fraki i marynarki, spodnie w formie cygaretek lub o prostych nogawkach, zwiewne koszule i płaszcze, wszystko okraszone pięknymi dodatkami z koronki koniakowskiej. Stroje prezentowały się elegancko i niebanalnie. Wyjątkowy projekt, który sprawdzi się nie tylko na eleganckie wyjścia, ale także w casualowych zestawieniach.

Dwa wejścia modelek, dwie odsłony pięknej kolekcji. Czerń i biel.

Koniakowskie stringi…  kto o nich nie słyszał?  Wymyśliła je Małgorzata Stanaszek w 2001 roku.… Pierwsze formy i wzory były typowo ażurowe, tak jak koronka. Współpraca z Firmą DALIA sprawiła, że bielizna koronkowa nabrała elegancji, finezji. To pomysł Lucyny Ligockiej-Kohut, prezes Fundacji Koronki Koniakowskie. O tym, jak pomysł zmienił się w realne działania opowiedziała Beata Płaszczyk z firmy Dalia. Zaczęło się przypadkowo… od wizyty Pani Beaty w Muzeum Koronki Koniakowskiej. Obie Panie przekonały do tego projektu właściciela DALIA  Dariusza Włodarczyka. Cel był jeden – chęć stworzenia bielizny, jakiej jeszcze na świecie nie było. Tak koronkowe zdobienia znalazły swoje miejsce w nowej kolekcji Lusi Lace Lingerie & Swimwear, nadając jej unikatowego charakteru. Dziś mamy piękną kolekcję, która powstała, by zapewnić komfort w noszeniu i łatwy dobór rozmiarów. Ambasadorką  marki jest Adrianna Palka, jedna z najbardziej rozpoznawalnych trenerek personalnych w Polsce.

Bielizna Lusi Lace Lingierie & Swimwear sprawia, że kobiety czują się piękne! Kolekcja, którą założyć można również na plażę, sprawiła, że zebrani poczuli się jak na tropikalnej wyspie. Temperatura też jakby na chwilę się podniosła…

Warto wspomnieć, że koronkowe wzory do kolekcji LUSI LACE by ANNA DRABCZYŃSKA oraz Lusi Lace Lingierie&Swimwear skomponowała i wyheklowała Helena Wróbel, wybitna i wyjątkowo skromna Koronczarka, która heklowania nauczyła się od swoich Rodziców – Mamy Zuzanny Ptak i … Taty Maichała Ptaka

Wydarzenie zorganizowane w Kamieniołomie odbywało  się w ramach projektu Fundacji Koronki Koniakowskie,  finansowanego przez Województwo Śląskie z programu OWCA PLUS – Projekt „Zbójnicy złodzieje, któż was przyłodzieje” oraz w ramach Karpackiej Inicjatywy Lokalnej współfinansowanej ze środków rządowego programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO NA LATA 2021 – 2030

Grupa Śpiewacza Kóniokowianie rozpoczęła część muzyczną spotkania w Kamieniołomie na Koczym Zamku. Grupa zadebiutowała w lipcu 2020r. W ich gronie znajdują się zapaleni miłośnicy śpiewu i tańca, którzy wcześniej byli związani z Zespołem Koniaków. Pieczołowicie dbają o bogactwo regionalnej Pieśń „Szumi jawor”  zaintonowany tego wieczoru przez „Kóniokowian” szybko podchwycili wszyscy zgromadzeni. Niejedna łezka się w oku zakręciła… Utwór ten znają całe Beskidy. W warstwie słownej została napisana przez Andrzeja Niedobę, a muzykę skomponował jego ojciec, Adam Niedoba (1906–1972). Pieśń ta stała się niepisanym hymnem Górali Śląskich.

Gwiazdą wieczoru była Barbora Botošová Band. Założycielka grupy pochodzi z Bratysławy z rodziny o wielopokoleniowej muzycznej tradycji. Ojciec Barbory to skrzypek Eugen Botoš, założyciel i lider Violin Orchestra Bratislava, natomiast jej dziadkiem od strony mamy był legendarny skrzypek – Ján Berky Mrenica starszy – romski wirtuoz, a przy tym kompozytor i aranżer, wieloletni prowadzący orkiestry słowackiego państwowego zespołu reprezentacyjnego SĽUK. Studiowała grę na skrzypcach na VŠMU (Wyższa Szkoła Sztuk Muzycznych) w Bratysławie w klasie prof. Petra Michalicy, swoje umiejętności doskonaliła na kursach Jindřicha Pazdera (czeski skrzypek i pedagog), a podstawy kompozycji zdobyła na kursach kompozycji prowadzonych przez Ľubicę Čekovską (jedna z najbardzie znanych współczesnych słowackich kompozytorek). Poza sztuką performatywną pracuje również jako aranżerka, kompozytorka i nauczyciel muzyki. Zajmuje się różnymi gatunkami muzycznymi od muzyki klasycznej po world music i Ethno-Jazz. W roku 2019 roku wydała swój debiutancki album zatytułowany „Colors of my Soul”, wroku 2023 miała premiera jej drugiej płyty „Roshambo” Botošovej udało się wypracować własny, niepowtarzalny muzyczny język, który stał się jej znakiem rozpoznawczym w całej Europie.

Rodzina Barbory to najwybitniejsi muzycy działający współcześnie na Słowacji – między innymi brat Botošovej, Eugen Botoš jr. (z wykształcenia klasyczny skrzypek, z wyboru pianista i basista, który poświęcił życie takim gatunkom jak jazz i funk; znany doskonale na scenie międzynarodowej jako lider własnego zespołu- Eugen Botoš Finally. Współpracował z takimi gwiazdami światowej sceny jazzowej jak saksofonista Eric Marienthal, czy wokalistka Dionne Warwick; jego utwory wydawał słynny Jay-Z, pojawiły się też w amerykańskich produkcjach filmowych), perkusista David Juraj Raši (okrzyknięty najwybitniejszym słowackim perkusistą jazzowym młodego pokolenia), wirtuoz skrzypiec Marek Michael Konček, czy znakomity basista węgierskiego pochodzenia, również wywodzący się z romskiej rodziny o wielopokoleniowej tradycji muzycznej, związany ze środowiskiem muzycznym Bratysławy i Budapesztu – Jancsi Rigó.

Z Bandem zaśpiewała Agata Siemaszko. Program zespołu był fuzją muzyki romskiej, world-music, klasycznej, współczesnej, jazzu i funk..

Koncert Barbora Botošová Band odbywał się w ramach projektu „Zbójnicy, złodzieje któż Was przyłodzieje…” współfinansowanego z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego w ramach Wojewódzkiego Programu – Owca Plus do roku 2027”

Tego wieczoru nie mogło też zabraknąć Joszka Brody, pochodzącego z Istebnej muzyka, multiinstrumentalisty, producenta muzyczny i kompozytora.

Od najmłodszych lat, podpatrując mistrzów muzyki źródłowej: ojca – Józefa Brodę, a także grającego na instrumentach beskidzkich Jana Sikorę „Gajdosza”, zdobywał niepowtarzalny warsztat gry na wielu instrumentach ludowych (m.in. drumli, okarynie, fujarach, rogach, trąbicie, skrzypcach, gajdach beskidzkich, a także na tak niezwykłych instrumentach, jak liść, słomka i trzcina).

Swój sukces artystyczny Joszko zawdzięcza nie tylko talentowi muzycznemu i ogromnemu wysiłkowi włożonemu w doskonalenie zdolności, ale przede wszystkim swojemu pochodzeniu, kulturze, w której się wychował. Muzyka źródłowa, która powstała w kręgu kulturowym Karpat, stanowi naturalne i wciąż bijące źródło inspiracji Joszka Brody

Tworczość artysty opiera się przede wszystkim na brzmieniu i komunikacji. Gra, komponuje, produkuje, współpracując z czołowymi muzykami polskiej sceny. Wziął udział w nagraniu kilkudziesięciu płyt i sam jest autorem wielu albumów. Tworzy muzykę do teatru i filmu, prowadzi warsztaty, koncerty i pokazy artystyczne.

Proponuje ambitną przestrzeń w twórczości dla dzieci. Jest autorem i realizatorem licznych projektów kulturowych i edukacyjnych

oraz współzałożycielem Instytutu Transmisji Kulturowej, którego misją jest ochrona i wspieranie międzypokoleniowego przekazu kulturowego.

Klimatyczne miejsce, bogaty program artystyczny, artystyczne projekty, stuletnia tradycja… Suma wielu czynników…pozwoliła by tego wieczoru każdy znalazł coś dla siebie, zachwycił się koronką, muzyką, posmakował regionalnego jedzenia, poczuł magię miejsca i zechciał tu powrócić po raz kolejny, w przyszłym roku.

WSPÓŁORGANIZATORZY:

Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie,

Koło Gospodyń Wiejskich w Koniakowie,

Karczma Świstak,

Willa Pod Lipami,

SPONSORZY:  

DERWNOWPORK Sebastian Tomica i Adam Matuszny

Hotelowi Złoty Groń Justynie Łacek, Sławomiro Berbeć

Karczmie Ochodzita,

Robertowi Gazurowi GAZ-EKO

Sebastian Makowski Willa Zaolzie w Istebnej

Willa Pod Lipami w Koniakowie Anna i Krzysztof Waligóra

Karczma Świstak Jadwiga i Tomasz Pasternak

Patroni medialni

TVP 3 Katowice

Radio Katowice

Radio Awangarda

Zdjęcia: Daniel Franek