Wernisaż 28 grudnia 2023r.

Wernisaż wystawy „Pod skrzydłami tradycji”, który miał miejsce 28 grudnia 2023 roku w Centrum Koronki Koniakowskiej,wieńczył stypendium twórcze Heleny Wróbel, finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowej.

W ramach tego stypendium, które wybitna i niezwykle skromna artystka, realizowała od marca do grudnia 2023 roku, powstało osiem niezwykłych fartuszków, które weszły w skład dziewczęcego stroju regionalnego terenów Trójwsi Beskidzkiej. Stroju wyjątkowego… bo Komunijnego. Uzupełnieniem całości stroju są wianuszki, torebki i rękawiczki. Misterne dzieła sztuki. Inspiracją do stworzenia fartuszków stały się tradycyjne wzory modrzyńców, na których pojawiają się geometrycznie ułożone białe kwiaty, zakończone u dołu tzw. koronami. Każdy z fartuszków ma unikalny wzór, podobnie jak rękawiczki, torebki i wianuszki.

Wszystkie zestawy będą służyły dziewczynkom na I Komunię Świętą, będzie je można wypożyczać.

Realizacja stypendium niosła ze sobą także spotkania podczas których, na warsztatach p.Helena Wróbel dzieliła się wiedzą dotyczącą robienia rękawiczek. Na warsztaty, które odbywały się w Centrum Koronki Koniakowskiej, chętnie uczęszczały koronczarki z Koniakowa i okolic.

Wernisaże to doskonała okazja do osobistego spotkania z twórcami dzieł sztuki. Rozmowa ze Stypendystką, Heleną Wróbel pozwoliła poznać jej wrażliwość i oddanie tradycji; odczuć jaką radość daje jej możliwość tworzenia i wymyślanie nowych wzorów. Można się było przekonać, że wiele projektów traktuje jako inspirujące wyzwanie, które zmusza do nieszablonowego myślenia a w konsekwencji niesie ogromną satysfakcję. Wernisaże to świetna okazja do spotkania miłośników sztuki. Jako organizatorzy mamy wielką przyjemność obserwować jak uczestnicy często dzielą się swoimi spostrzeżeniami, opiniami i refleksjami na temat prezentowanych dzieł, co prowadzi do interesujących dyskusji. To czas, w którym atmosfera pozwala zanurzyć się w sztuce, zakochać się w koronce koniakowskiej…

Stypendia Ministra Kultury to forma wsparcia finansowego przyznawanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ich głównym celem jest wspieranie osób zaangażowanych w działalność artystyczną i kulturalną, a także przyczynianie się do rozwoju kultury i sztuki w kraju.  Stypendium umożliwiło Pani Helenie nie tylko realizację projektu i rozwój pasji ale również przyczyniło się do zachowania i promocji dziedzictwa kulturowego jakim jest koronka koniakowska.

Bez przekazu międzypokoleniowego koronka koniakowska nie miałaby racji bytu. Ten międzypokoleniowy przekaz jest istotnym elementem koniakowskiej kultury, który wpływa na kształtowanie lokalnej tożsamości, norm społecznych a także wartości samej koronki koniakowskiej.

Dzięki współfinansowaniu przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej zajęć dla dzieci, koronczarka Dorota Cieślar mogła dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami z najmłodszymi i zadbać by wartości kulturowe nie zostały utracone.

Przez cały 2023 rok zajęcia w ramach Szkoły Koronki Koniakowskiej, które odbywały się w sobotnie przedpołudnia pełne były dobrych emocji, skupienia, nauki, podtrzymywania tradycji i niezwykłej skrupulatności. Heklowanie łączyło pokolenia i zaowocowało wyjątkowymi pracami. Grudniowy wernisaż, nie mógł się odbyć tych prac. Pani Dorota Cieślar z dumą chwaliła swoje uczennice. Zapał, precyzję i wkład pracy docenił również Dyrektor ROK Lesław Werpachowski, wręczając uczestniczkom Szkoły Koronki Koniakowskiej dyplomy.

Słowa uznania dla działalności Fundacji Koronki Koniakowskie, stypendystki Heleny Wróbel, Doroty Cieślar oraz Uczennic Szkoły Koronki koniakowskiej wybrzmiały w ciepłych słowach Przewodniczącego Rady Gminy – Stanisława Legierskiego i wójta Koniakowa – Jana Gazura.

Niech zatem podsumowaniem tego pięknego dnia będzie zdanie Stephena R. Covey : „Dziedzictwo nie polega na tym, co zostawiamy dla innych, ale na tym, co przekazujemy im.”

Opracowała: Monika Majda