Pokonkursowa wystawa Koronki Koniakowskiej i Beskidzkiego Haftu Krzyżykowego

Konkurs na Koronkę Koniakowską i Beskidzki Haft Krzyżykowy ROZSTRZYGNIĘTY!!!

Konkurs, organizowany przez Fundację Koronki Koniakowskie z partnerami Gminnym Ośrodkiem Kultury w Istebnej, Stowarzyszeniem STL/ oddział beskidzki i Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Bielsku Białej, ogłoszono w maju 2019 roku. Konkurs odbywał się w ramach projektu Heklowana tradycja finansowanego z MKiDN 2019, Kultura ludowa i tradycyjna.

Celem konkursu było pobudzenie inwencji twórczej, utrzymanie wysokiego poziomu artystycznego, zachowanie tradycyjnych wzorów i motywów dwóch dziedzin twórczości charakterystycznych dla Beskidu Śląskiego. Istotne staje się poznanie oraz kontynuacja tradycji odziedziczonej po przodkach oraz integracja twórców ludowych. Ponadto niezmiernie ważnym dla Organizatorów było zachowanie najcenniejszych wartości kultury ludowej, jej popularyzowanie oraz edukacja.

Każdy z Twórców, chcący wziąć udział w konkursie, zobowiązany był do dostarczenia od trzech do pięciu prac, w dowolnej formie, wykonanych samodzielnie, specjalnie na Konkurs, najmniejsza z prac nie mogła mieć średnicy mniejszej niż 30cm. 

Prace opatrzone metryczkami spływały od 10 do 27 września 2019r..

Spotkanie jury, w skład którego weszły: wybrana na przewodniczącą dr hab. Kinga Czerwińska (Uniwersytet Śląski), Dorota Ząbkowska (MKiDN), mgr Katarzyna Rucka-Ryś (Muzeum Regionalne Na Grapie w Jaworzynce), Zuzanna Kubaszczyk (koronczarka) oraz Monika Wałach-Kaczmarzyk (hafciarka), odbyło się 11 października 2019 r. Kuratorem konkursu była mgr Lucyna Ligocka – Kohut (Fundacja Koronki Koniakowskie).

W wyniku obrad przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii koronka

 1. Miejsce: Zuzanna Ptak z Koniakowa Dachtonów   w wysokości 2 500 zł

                         Dorota Cieślar z Koniakowa Grónika w wysokości 2 500 zł

 • Miejsce: Marta Legierska z Koniakowa Kadłuby w wysokości 2000 zł

                        Halina Kukuczka z Koniakowa Grónika w wysokości 2000 zł

 • Miejsce:  Wanda Kubica z Koniakowa Kadłuby w wysokości 1500 zł

                  Małgorzata Krężelok z Koniakowa w wysokości 1500 zł 

Wyróżnienia

 1. Irena Motyka z Jaworzynki w wysokości 550 zł
 2. Anna Sikora z Koniakowa Tyniok w wysokości 500 zł
 3. Grażyna Bryś z Koniakowa Szkatułka w wysokości 500 zł

W kategorii haft

 1. Miejsce: Bożena Kąkol z Jaworzynki w wysokości 2500 zł
 2. Miejsce Agnieszko Pawlitko z Cieszyna w wysokości 2000 zł
 3. Miejsce Anna Kąkol z Jaworzynki Stańki w wysokości 1500 zł

Wyróżnienia

 1. Weronika Łacek z Jaworzynki Stańki w wysokości 500 zł
 2. Bronisława Polok z Jaworzynki Czepczory w wysokości 500 zł

Nagrody finansowe w wysokości 17 550 zł pokryto ze środków MKiDN, 2 000 zł z ROK, 1 000 zł z GOK-BP. Dodatkowo każda z uczestniczek otrzymała zestaw korodonku lub muliny od firmy ARIADNA z Łodzi, które osobiście wręczyła menager działu sprzedaży Monika Sternik.

Jury podkreśliło wysoki poziom zgłoszonych prac konkursowych. Dodając równocześnie, iż liczna grupa uczestniczek, które reprezentowały szeroki przedział wiekowy, wróży na przyszłość zachowanie miejscowych tradycji artystycznych. 

            Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się podczas wernisażu wystawy pokonkursowej  7 listopada 2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej, na który licznie przybyli goście, mieszkańcy i laureatki, które ze wzruszeniem odbierały nagrody. Powstał również katalog konkursu, który na lata upamiętni to wydarzenie.

Pragnę serdecznie podziękować każdej uczestniczce za zgłoszenie się i dział w konkursie. Każda niezależnie od wyników, była niezmiernie ważna. Każda miała swą koncepcję, pomysł, styl, kompozycję i umiejętność tworzenia i pokazała, że nasza beskidzka twórczość jest nadal żywa, niepowtarzalna i piękna. 

Wasz poziom i zaangażowanie niezwykle cieszy i wzbudza podziw. Cieszę się, że zgłosiły się zarówno starsze jak i młodsze uczestniczki udowadniając tym samym, iż tradycja nadal trwa. 

Gratuluję nagrodzonym artystkom i wszystkim uczestniczkom życzę, by koronka i haft nadal sprawiały wam radość.

Konkurs na Koronkę Koniakowską i Beskidzki Haft Krzyżykowy ma już długoletnią tradycję, którą zapoczątkowała w 1992 r. Dorota Ząbkowska ówcześnie z Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku – Białej, kontynuowany w ciągu kolejnych lat przez Kazimierę Koim, a w tym roku, po ośmiu latach przerwy organizowany przeze mnie i moją Fundację Koronki Koniakowskie, która ma swą siedzibę w Centrum Koronki Koniakowskiej w Koniakowie. Konkurs zawsze cieszył się poważaniem i zainteresowaniem i mam nadzieję, że tak pozostanie. Fundacja dołoży wszelkich starań, by móc go organizować cyklicznie, co trzy lata. W związku z czym już zapraszam do kolejnej edycji.

Wyrażam wielką wdzięczność za współpracę i ufundowanie nagród finansowych Regionalnemu Ośrodkowi Kultury w Bielsku – Białej, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Istebnej oraz za zorganizowanie wystawy pokonkursowej w swoich placówkach. Firmie Ariadna za nici dla uczestniczek oraz Annie Jackowskiej właścicielce Dziupli Graficznej z Istebnej, autorce wszystkich projektów graficznych, plakatów konkursu oraz katalogu. Dziękuję również piekarni Koniaków za upieczenie pysznego kołacza na poczęstunek podczas wernisażu.

Mgr Lucyna Ligocka – Kohut

Prezes Fundacji Koronki Koniakowskie