„Koronkowej roboty” ciąg dalszy…

Wiesława Jędrzejczyk, redaktor naczelna Wydawnictwa Literatura w Centrum Koronki Koniakowskiej

W piątek, 2 lipca 2021 roku, odwiedziła mnie pani Wiesława Jędrzejczyk, redaktor naczelna największego polskiego Wydawnictwa Literatura. Podpisałyśmy umowę na wydanie „Koronkowej roboty” autorstwa Grzegorz Kasdepke. W zeszłym roku Fundacja Koronki Koniakowskie ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydała pierwszy rozdział. Dziś już wiadomo, że jesienią w księgarniach w całej Polsce pojawi się kryminał dla dzieci, którego bohaterami jest Stasiu i Róża, rodzeństwo spędzające wakacje w Koniakowie, przeżywając tu wielką koronkową przygodę…

Jest mi miło, że to co rozpoczęłam rok temu ma swoją kontynuację. Namówienie Grzegorza Kasdepke na napisanie krótkiej historii zajęło mi sporo czasu. Początkowo Pan Grzegorz nie chciał się podjąć napisania tekstu o koronkach koniakowskich. Kiedy wreszcie się zgodził na przeszkodzie stanęła nam pandemia, która „uziemiła” Go w Australii. Dopiero w czerwcu 2020r. mogliśmy spotkać się w Koniakowie. Umówiliśmy się na 10 stron krótkiej historyjki – kryminału, którego akcja dzieje się w Koniakowie, z koniakowskimi koronkami w tle… Z tej krótkiej historyjki zrobiła się pokaźna kryminalna historia dla młodych czytelników. Ograniczona funduszami, które przyznało mi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „Entliczek, pentliczek, heklowany koszyczek”, mogłam wydać jedynie pierwszy rozdział… Powrót wspomnieniami do wydarzeń z zeszłego roku jest niezwykły.

Na spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke i promocję kryminału dla dzieci pt. “Koronkowa robota” czekaliśmy z niecierpliwością. 20 września 2020r. na łące na Szańcach spędziliśmy magiczne dwie godziny przenosząc się w świat wyobraźni. Sam autor przeczytał nam kilka fragmentów swojej nowej książki, opowiedział o sobie, cierpliwie odpowiadał na pytania i rozdawał autografy.

W Centrum Koronki Koniakowskiej można było zobaczyć wystawę ilustracji do tekstu, które wykonała Wiesława Karch. Wydarzeniom towarzyszyła również promocja “Koronkowego Memory” pamięciowej gry dla dzieci. Graficzny projekt książki i gry jest dziełem Anny Jackowskiej z “Dziupli graficznej” z Istebnej. Dla naszych Milusińskich zaaranżowaliśmy w Centrum kącik, gdzie będą mogli zagrać, poczytać “Koronkową robotę” i pooglądać ilustracje do książki.

W Centrum Koronki Koniakowskiej całość „Koronkowej roboty” poznałyśmy już w zeszłym roku. Czułyśmy niedosyt … Pierwszy rozdział…? A gdzie reszta tej fantastycznej opowieści? Wiedziałam, że prędzej, czy później zdobędę fundusze i wydam „Koronkową robotę” w całości. Na szczęście Pan Grzegorz Kasdepke i Wydawnictwo Literatura przyszli z pomocą.

Teraz pozostaje już tylko cierpliwie czekać na jesienną premierę pięknie wydanej przez Wydawnictwo Literatura „Koronkowej roboty”