„Koronka ciągle żywa – od pokoleń związana nicią”, wystawa w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

Europejskie Dni Dziedzictwa, organizowane już od ponad 30 lat, to okazja do zgłębienia naszych tradycji i zwyczajów, zapoznania się z rzemieślniczymi umiejętnościami, wiedzą i wierzeniami naszych przodków. Żywe dziedzictwo – dziedzictwo niematerialne to również przekazywana z pokolenia na pokolenie muzyka i formy językowe, rękodzieło, opowieści, historia, legendy. Dzięki temu dziedzictwu istniejemy, to nas kształtuje, wpływa na postrzeganie otaczającego nas świata. Dziedzictwo napawa nas dumą, ale też czasem jest dla nas zupełnie nieznane.

Europejskie Dni Dziedzictwa organizowane w Centrum Koronki Koniakowskiej to okazja do poznania koronki koniakowskiej. Jej historia, nieprzerwanie trwa od 140 lat… ale nie jest to historia prosta. To historia wielu indywidualnych twórczyń i ich zdolności tworzenia, dzielenia się i umiejętności przekazywania tradycji kolejnym pokoleniom.

„Żywe dziedzictwo-tradycje od pokoleń” hasło Europejskich Dni Dziedzictwa 2023 r. w pełni obrazuje tradycję z Koniakowa. Koronka koniakowska to tradycja wpisana w 2017 roku na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, przekazywana z pokolenia na pokolenie od ponad 140 lat. Twórczość żywa, pielęgnowana, otoczona troską.

W Centrum Koronki Koniakowskiej została przygotowana wystawa „Koronka ciągle żywa – od pokoleń związana nicią”. Można było na niej zobaczyć misterne koronki Beaty Legierskiej, na co dzień prezentowane w Galerii Kukuczka. Cienka nić, piękne kompozycje kwiotków zamkniętych w ramy, tradycja, która stała się sztuką.

Beata Legierska to artystka, która w swej twórczości kładzie nacisk na wierność tradycji. Inspirację czerpie z otaczającej przyrody, tworzy jednak dzieła oryginalne, które niczego nie powielają. Swoje prace, oprawione w ramy sygnuje a nawet nadaje im tytuły.

W ramach wystawy podziwiać można było również suknie z koronki koniakowskiej, których fasony zaprojektowane zostały przez Beatę Bojdę a wykonane zostały przez lokalne koronczarki. Dzięki tej współpracy powstała przepiękna kolekcja, która połączyła nowoczesne formy i tradycję wytwarzania koronki koniakowskiej. Suknie prezentowane były na EXPO 2020 Dubai. Na ekspozycji można było zobaczyć również zdjęcia, dziś – miłe wspomnienie obecności Koronczarek i koronki koniakowskiej na EXPO 2020 w Dubaju.

Przez dwa weekendy września, w trakcie EDD, Centrum Koronki Koniakowskiej odwiedziła rekordowa ilość zwiedzających. Odbyły się warsztaty, spotkania, prelekcje.

W Centrum Koronki Koniakowskiej zatrzymał się Remigiusz Rączka, znany i lubiany śląski kucharz i restaurator. Od wielu prowadzi programy telewizyjne, audycje radiowe i warsztaty związane z jego wielką miłością – miłością do gotowania.

Pod ogromnym wrażeniem koronki koniakowskiej, wystawy w ramach EDD i Muzeum Koronki Koniakowskiej było Dowództwo Garnizonu Warszawa wraz z Dowódcą Garnizonu Warszawa gen. bryg. Tomasz Dominikowski. Tradycje tej jednostki wojskowej sięgają XVIII wieku kiedy to podczas insurekcji kościuszkowskiej powołano do życia pierwszą oficjalną władzę wojskową.

Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturalnego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Od początku swojego istnienia Fundacja Koronki Koniakowskie włącza się w te wydarzenia. Historia koronki koniakowskiej to nasza codzienność, chętnie o niej opowiadamy.

10 września w naszym Centrum Koronki Koniakowskiej gościła Agata Mucha z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Skanowała zdjęcia, które Koronczarki udostępniły ze swoich rodzinnych albumów. To niezwykłe pamiątki, które ukazują nasze dziedzictwo. Dla wielu z nas obrazy codzienności uchwycone na kliszy aparatu… ot, sentymentalna pamiątka. Dla tych, którzy spojrzą na zdjęcia z perspektywy lat ogromna wartość dokumentująca historię koronki koniakowskiej.

Opracowała: Monika Majda