Konkurs na Koronkę Koniakowską i Beskidzki Haft Krzyżykowy 2024

Fundacja Koronki Koniakowskie otrzymała dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Kultura ludowa i tradycyjna w wysokości 55.000,00 na realizację projektu obejmującego Konkurs na Koronkę Koniakowską i Beskidzki Haft Krzyżykowy 2024

Termin realizacji: marzec – grudzień 2020 r.

Zadanie polega na organizacji konkursu na „Koronkę Koniakowską oraz Beskidzki Haft Krzyżykowy”, które ma na celu
pobudzenie inwencji twórczej i utrzymanie wysokiego poziomu artystycznego oraz zachowanie tradycyjnych wzorów i form dwóch dziedzin twórczości charakterystycznych dla Beskidu Śląskiego. Koronka koniakowska wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa w 2017 roku, posiadająca jako jedyna w Polsce oznaczenie geograficzne jest przykładem ciągle żywej tradycji, która rozwija się z duchem czasów. Organizacja konkursu, mającego ciągłość od 1992 roku zapewnia równowagę w rozwoju tradycji, zachowując balans i kontynuację spuścizny odziedziczonej po przodkach oraz integrację twórców ludowych. Całość zostanie ożywiona przez warsztaty koronki dla młodzieży i dorosłych w Centrum Koronki Koniakowskiej. Zaplanowano organizację 4 wystaw pokonkursowych w Koniakowie, Wiśle i Bielsku – Białej oraz popularyzację zadania i edukację kultury na stronie internetowej i mediach społecznościowych.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.