Finał „Pokoleniowego heklowania”

Kolejny projekt zrealizowany. „Pokoleniowe heklowanie”, w ramach środków programu „Koalicje dla niepodległej” , zamknęliśmy odwiedzinami w Szkole Podstawowej nr 2 w Jaworzynce Zapasiekach, a także w szkołach w Koniakowie Rastoce i Istebnej Zaolziu. Zaprezentowałam wystawę „Pokoleniowe heklowanie”, opowiedziałam „Historię koronki Koniakowskiej” i pokazałam najnowszą prezentację multimedialną. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały historii i obejrzały wystawę. Dla niewielu z nich to obraz rodzinnej tradycji, którą w domach nadal pieczołowicie się przekazuje. Okazało się , że dla wielu młodych mieszkańców Trójwsi, historia koronczarstwa jest czymś odległym. Owszem, wiedzą jak wyglądają heklowane „rózie„, ale o ich historii niemal nic, podobnie jak o Koronczarkach. Przecież to również historia KOBIET, które swoimi rękoma uheklowały niejedno arcydzieło dla wielkich znakomitości w kraju i za granicą.

Prezentacja wystawy oraz multimedialnej historii koronki koniakowskiej miała miejsce w szkołach 14 i 15 listopada 2019r. (14 listopada w Jaworzynce i Koniakowie, 15 listopada – w Istebnej). Sprawiła ona, że młodzi Mieszkańcy naszej gminy zaczęli interesować się koronką, wielu z nich zapisało się na warsztaty.

Projekt składał się z kilku części. Pierwsza z nich zakładała organizację heapeningu, polegał on na wspólnym heklowaniu mam, babć, córek, wnuczek i sąsiadek. Kobiety ubrane w tradycyjne stroje góralskie spotkały się na łące w Koniakowie, gdzie wspólnie szydełkowały. Ten niezwykły happening miał miejsce podczas Inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa (pisaliśmy o tym w poście dotyczącym EDD).

Drugim etapem projektu była fotograficzna rejestracja happeningu – powstałe zdjęcia stanowią element wystawy. Dodatkowo zebrano stare zdjęcia pokazujące historię tradycji heklowania w Koniakowie. Cały ten fotograficzny materiał wykorzystano na wystawę i prezentację multimedialną opowiadającą o historii koniakowskiego koronczarstwa. Ekspozycja stanowi część wystawy w Centrum Koronki Koniakowskiej.

Prezentacja w szkołach była ostatnim etapem projektu.

W niedzielę 17 listopada 2019r. była jeszcze okazja posłuchać i obejrzeć prezentację w Centrum Koronki Koniakowskiej. Podsumowaniem projektu stał się wspaniały Kalendarz na 2020 r.