Warsztatowe wspomnienia

Centrum Koronki Koniakowskiej w listopadzie po raz pierwszy zorganizowało warsztaty koronki koniakowskiej. Uczestniczki warsztatów, podczas zajęć, gościł „Dom na Rozceściu”. W przepięknej scenerii dwie wybitne Koronczarki, Mariola Wojtas i Zuzanna Ptak, cierpliwie uczyły poprawnego wykonywania motywów i wyjaśniały zawiłości techniki heklowania koniakowskich „rózi”.

Jak przyznały same Uczestniczki cztery dni, czyli sześć bloków po trzy godziny, to zdecydowanie zbyt mało by poznać tajniki koronki koniakowskiej. Dziś już wiedzą, że tradycja przekazywana z matki na córkę, to wieloletnia praca, która w efekcie pozwala komponować koronki „raja” po „raji” z użyciem różnych motywów. By dojść do takiego kunsztu trzeba wyczuć każdy element, poznać jego wielkość w zależności od użytej nici, umieć go modyfikować a przede wszystkim mieć techniczne umiejętności.

Zdradzić możemy, że Uczestniczki warsztatów miały możliwość wzorowania się na pięknej koronce autorstwa Marioli Wojtas, prezentowanej w programie „How do they do it?”, zrealizowanym przez Discovery Channel w 2018 roku i emitowanym na całym świecie.