Europejskie Dni Dziedzictwa 2023

EDD 2023 to okazja do zgłębiania naszych tradycji i zwyczajów, umiejętności rzemieślniczych, wiedzy i wierzeń naszych przodków. Żywe dziedzictwo – dziedzictwo niematerialne to też przekazywana z pokolenia na pokolenie muzyka i formy językowe, rękodzieło, opowieści, historia, legendy. Dzięki temu dziedzictwu istniejemy, to nas kształtuje, wpływa na postrzeganie otaczającego nas świata. Dziedzictwo napawa nas dumą, ale też czasem jest dla nas zupełnie nieznane.

Europejskie Dni Dziedzictwa organizowane w Centrum Koronki Koniakowskiej to okazja do poznania koronki koniakowskiej. Jej historia, nieprzerwanie trwa od 140 lat… ale nie jest to historia prosta. To historia wielu indywidualnych twórczyń i ich umiejętności do tworzenia, dzielenia się i przekazywania tradycji kolejnym pokoleniom.

Zapraszamy mieszkańców Koniakowa i okolic, turystów, miłośników koronki koniakowskiej.

Zachęcamy Koronczarki i mieszkańców Koniakowa do przynoszenia starych zdjęć, które leżą w domowych archiwach. Zdjęcia dla Narodowego Instytutu Dziedzictwa skanować będzie Agata Mucha z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Zdjęcia można dostarczyć wcześniej do Centrum Koronki Koniakowskiej w opisanych kopertach. Wszystkie zdjęcia zostaną zwrócone właścicielom.