Dni Koronki Koniakowskiej 2023

Dni Koronki Koniakowskiej rozpoczęły się 12 sierpnia 2023 roku.

W budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Koniakowskie zaprezentowano wystawę „Z karpackich hal do Dubaju -Reminiscencje Expo 2020”. W jej ramach zobaczyć było można Największą Koronkę Koniakowską wpisaną do Księgi Rekordów Polski, Wielkość, precyzja i ilość motywów tej serwety jest oszałamiająca. Nadal wielu osobom trudno uwierzyć, że to dzieło ludzkich rąk…

Wystawa umożliwiła spotkanie z Artystkami, które tę największą „rózićkę” wykonały. Zuzanna Ptak, Danuta Juroszek, Wiesława Juroszek i Anna Juroszek, przez cały okres trwania Dni Koronki Koniakowskiej, nie tylko heklowały, ale również dzieliły się swoimi opowieściami i wrażeniami, jakie towarzyszyły pracy nad rekordem.

Na wystawie tej nie mogło zabraknąć wyjątkowych strojów zaprojektowanych przez Beatę Bojdę i wykonanych przez Koniakowskie Koronczarki, które na przełomie lutego i marca 2021 roku zaprezentowano na EXPO. Kreacje niezmiennie budzą podziw.

W Sali OSP zaprezentowano również prace Beaty Legierskiej. Koronkowe obrazy i koronki wykonane z niezwykle cienkiej nici zostały wypożyczone z Galerii Kukuczka. Te wyjątkowe prace przyciągają wzrok i skłaniają do refleksji …

Dni Koronki Koniakowskiej to święto wszystkich Koronczarek. Nic dziwnego, że w tym okresie chętnie opowiadają o swojej pracy. Na kiermaszu, który w tym roku przygotowały Irena Tyc, Wiesława Legierska, Gabriela Suszka, Lucyna Bytow oraz Irena Juroszek z rodziną, kupić można było piękne koronki. Panie nie tylko heklowały, ale także dzieliły się swoimi wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji koronek.

To piękne, koniakowskie święto, organizowane corocznie od dwudziestu ma swoje tradycje.

Pierwszą z nich jest Konkurs na Najpiękniejszą Koronkę Koniakowską. Prace konkursowe prezentowane są w Izbie Pamięci Marii Gwarek. Można się im przyjrzeć i zagłosować. Niejednokrotnie to dość trudny wybór… każda piękna, każda inna… ale wybrać można tylko jedną.

W Izbie tej można było zobaczyć niedokończoną serwetę dla Królowej Elżbiety II, nad którą pracowała Maria Gwarek oraz piękne koronki i czepce.

Drugą tradycją, która towarzyszą Dniom Koronki Koniakowskiej są stoiska z regionalnymi potrawami. W tym roku swoje specjały oferowała Willa Pod Lipami, Koło Gospodyń Wiejskich z Koniakowa a lane piwo dla ochłody serwowała Karczma Pod Ochodzitą

W Karczmie Świstak można było potańczyć podczas dyskoteki.

„Zbójnicy złodzieje, któż WAS przyłodzieje” to hasło przewodnie niedzielnych wydarzeń w ramach  DNI KORONKI KONIAKOWSKIEJ 2023 organizowanych przez Fundację i Centrum Koronki Koniakowskiej.

Beskidzcy Harnasie, grupa rekonstrukcyjna z okolic Węgierskiej Górki, przyjechali do Koniakowa z furmanem Kazimierzem Kubicą. Wspaniałe widowisko, dużo zabawy, humoru.

Wydarzenie współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego w ramach Wojewódzkiego Programu – Owca Plus do roku 2027.

Dzieci krzesały laski pasterskie pod okiem wybitnego rzeźbiarza Zbigniewa Krężeloka, który na co dzień prowadzi zajęcia w Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie. Na pamiątkę Artysta wykrzesał zarys portretu ZBÓJNIKA, który podarował do Muzeum Koronki koniakowskiej.

Podczas Dni Koronki Koniakowskiej odbył się również Sierpniowy Weekend z koronką koniakowską. Czterodniowe warsztaty podczas których miłośnicy koronki koniakowskiej mogli spróbować swoich sił w heklowaniu. Nie obyło się bez chwil zwątpienia… nawet złości i rozczarowania. Nauka heklowania koronki koniakowskiej trwa latami, to tradycja i sztuka, której nie można pojąć za szybko. Stąd trudno się dziwić, że uczestniczki obawiały się, że nie opanują heklowania tak szybko jakby chciały. Ale finalnie wyjechały zadowolone Niewątpliwie czas spędzony w przyjaznej atmosferze, okraszony duża dawką humoru i wzajemnego wsparcia był na tyle miły, że każda z Pań wykonała tyle ile potrafiła

Warsztaty prowadziły Dorota Cieślar,  Halina Pietrzyk-Kukuczka i Teresa Vavrać. Jako temat wybrały owalną serwetkę. W warsztatach wzięło 30 pań z Polski i Niemiec. Serwetki zrobiono z kremowych nici MUZA 50, których producentem jest łódzka firma ARIADNA

Honorowy patronat nad Dniami Koronki Koniakowskiej objął Jakub Chełstowski Marszałek Województwa Śląskiego oraz Mieczysław Szczurek – Starosta Cieszyński

Patroni medialni

TVP3 Katowice

Radio Katowice

Radio Awangarda

InfoBeskidy.eu

OX.PL – Portal Śląska Cieszyńskiego