Wystawa „Z karpackich hal do Dubaju- reminiscencje EXPO2020” w Lesznej Dolnej

Leszna Dolna w Czechach to malutka miejscowość, której część w 1921 roku została odłączana od Polski. Mieszkańcy, choć wiele lat minęło, nadal czują się POLAKAMI, nadal szczycą się tym, że są POLAKAMI i przez cały czas dbają o to by być POLAKAMI.

Miejscem wspólnych spotkań jest PZKO Leszna Dolna. Budowany 6 lat przez członków PZKO od 1984 r. na który od serca odpracowali 30.500 roboczogodzin. Po wielu latach istnienia wymagał remontu, który również wymagał czasu i paru etapów. W tym roku, 2022 udało się dokończyć wnętrze nadając bardzo nowoczesny, czysty, przestronny charakter pomieszczeniom, w których nadal można prowadzić spotkania, organizować wystawy, koncerty i wszelakie wydarzenia. Obecna Prezes Koła, Renata Szkucik, zafascynowana naszą KONIAKOWSKĄ tradycją, a szczególnie wystawą Expo 2020 Dubai w Poland at EXPO wymarzyła sobie, by taka WYSTAWA uświetniła oficjalne otwarcie wyremontowanego budynku PZKO.

To marzenie postanowił spełnić Marek Bartnicki wiceprezes koła, mój długoletni niezawodny znajomy, który przyjechał już w listopadzie zeszłego roku (2021r.), by zarezerwować termin. I tak od piątku 28 października do 03 listopada 2022 r. ekspozycja „Z karpackich hal do Dubaju” była tam prezentowana. Zawierała nie tylko koronki, które promowały i są własnością Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego ale również zdjęcia, które zostały wydrukowane w tym roku, w ramach projektu Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia” oraz niepowtarzalną Największą KONIAKOWSKĄ Serwetę wpisaną do Księgi Rekordów Polski, 16 stycznia 2022 r. przez Fundację Koronki Koniakowskiej.

Pierwszego dnia swoim wykładem wprowadziłam uczestników w historię i świat Koronki Koniakowskiej, a „wisienka na torcie” był pokaz przepięknej kolekcji „Flowers of Koniaków”, której fasony i kroje zaprojektowała nam Beata Bojda. W niedzielę rekordzistki z Zuzanną Ptak na czele, a także Wiesława Juroszek i Danka Juroszek prowadziły warsztaty, podczas których bliskie naszemu sercu rodaczki w Czechach mogły poheklować.

Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Obejrzało ją ponad 300 osób. Obecna na otwarciu Izabela Wołłejko – Chwastowicz z Konsulatu Generalnego RP w Ostrawie, wzruszona pięknem naszej koronki i poziomem organizacji, zaprosiła Fundację Koronki Koniakowskie do przygotowania wystawy w Konsulacie i w polskich szkołach w Czechach. Tak jak jak dla nas koniakowska tradycja jest ważna i pielęgnowana!!!, tak w Lesznej koło Trzyńca mieszkańcy niezwykle dbają o polską narodowość!!!. To był zaszczyt móc uświetnić tak istotne dla tej społeczności wydarzenie.

Z całego serca gratuluję wytrwałości i zapału w budowaniu swoich więzi i życzę, by to miejsce z nowym wyglądem służyło WAM na kolejne lata i by skupiało WAS i WASZE pokolenia.

Lucyna Ligocka-Kohut