Wernisaż wystawy, jak i częściowo wystawa „Z karpackich hal do Dubaju” organizowany przez Centrum Koronki Koniakowskiej w ramach projektu karpackich inicjatyw, koordynowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”, odbył się 14 sierpnia w Strażnicy OSP w Koniakowie.
Swą obecnością zaszczyciły nas Marta Zielińska z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Aleksandra Samira – Gajny dyrektor Departamentu Gospodarki i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, które były odpowiedzialne za przygotowanie Polski i Śląska na EXPO 2020 w Dubaju. Trzy lata ścisłej współpracy, licznych rozmów telefonicznych, wzajemnych wizyt Warszawa, Katowice, Koniaków zanim wylecieliśmy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich budzi do dziś wiele emocji. Obecni byli także Stanisław Legierski -Przewodniczący Rady Gminy Istebna oraz Ewa Macoszek – Dragon Dyrektor OPP w Koniakowie.
150 koronczarek zajmowało się heklowaniem tejże wstawy. Powstały piękne metrowe serwety, kolekcja 20 sukien projektu Beaty Bojdy. W Koniakowie zaprezentowaliśmy dodatkowo, wydrukowane w ramach dofinansowania „Pro Carpathia”, tablice z fotografiami, które pokazują całość przygotowań koronkową kolekcję, na zakupionych drewnianych manekinach, piękne korony Moniki Majdy oraz duży baner zdjęć z samego pobytu w Dubaju. Całość wystawy okraszona została opowieścią o naszych przygodach na EXPO, pokazem slajdów, prezentacją koronczarek odpowiedzialnych za heklowanie sukien, Największej Koniakowskiej Serwety, wpisanej do Księgi Rekordów Polski, występem zespołu Regionalnego Koniaków. Ekspozycję dopełniła wystawa obrazów wielkoformatowych Antoniego Konarzewskiego „Sceny pasterskie”.
Wystawę można było zwiedzać od 12 do 15 sierpnia 2022 r., w strażnicy OSP KONIAKÓW.
Podczas DNI KORONKI KONIAKOWSKIEJ odbyła się również promocja katalogu „Wełniana koronka koniakowska”, który został wydany przez Fundację Koronki Koniakowskiej w ramach programu OWCA PLUS finansowanego z budżetu Województwa Śląskiego, Śląskie. Pozytywna energia
Odwiedził nas koordynator programu Robert Karpeta z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, który obejrzał stałą Wystawę w Muzeum Koronki oraz nowatorską wystawę kolekcji wełny i koronki. Ta nowa marka Lusi Lace & Wool została stworzona w zeszłym roku, a w tym postanowiliśmy uzupełnić ją o katalog. Wydawnictwo zawiera w sobie zdjęcia bluz, kamizel, czapek, mitenek i kapci, autorstwa Karoliny Migurskiej, zaprojektowany został przez Barbarę Karch – Majer i ma na celu promować naszą tradycję.
Nieodzowną częścią DNI KORONEK KONIAKOWSKICH jest KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ KORONKĘ, który zawsze odbywa się w tym czasie w Izbie Pamięci Marii Gwarek.
Konkurs polega na tym, że to goście odwiedzający to pierwsze i najstarsze Muzeum Koronki w Koniakowie w tym czasie głosują i wybierają serwetkę, który najbardziej im się podoba.
W tym roku w konkursie wzięło udział 21 koronczarek. W sumie oddano 318 głosów.
Zwyciężyła Grażyna Bryś otrzymując 55 głosów, II miejsce zajęła Danka Juroszek z 39 głosami i Anna Waszut zdobywając 38 głosów.
Gratuluję jeszcze raz zwyciężczyniom oraz, razem z Urszulą Rybką, dziękujemy wszystkim koronczarkom, które wzięły udział w tegorocznym konkursie.
Nagrody w postaci drewnianych pudełek na heklowanie ufundowane przez Fundację Centrum Koronki Koniakowskiej oraz drobne upominki wręczyła Aneta Legierska Pełnomocnik Marszałka Województwa Śląskiego Regionu Południowego, gratulując Koniakowiankom ciągłej kontynuacji tradycji koronki Koniakowskiej.
Całość zakończenia DNI KORONKI zwieńczył występ Zespołu Regionalnego MAŁY KONIAKÓW pod patronatem Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie . Dziękuję prowadzącej Elżbiecie Legierskiej-Niewiadomskiej za przygotowanie tak pięknego występu.
Tekst: Lucyna Ligocka – Kohut