Wernisaż wystawy i zwieńczenie projektu „Od tradycji po zawód. Szkolenie z zakresu koronki koniakowskiej”

Niekłamane wzruszenie, radość, autentyczny zachwyt i duma – to emocje, które towarzyszył szczególnemu wernisażowi w Centrum Koronki Koniakowskiej, jaki odbył się 29 marca 2022 roku. Nic dziwnego! To dzień wieńczący ważny, okupiony wytrwałą pracą projekt,który przyniósł jednak wiele dobrego dla historii tego miejsca. Dzięki niemu stało się jeszcze piękniejszym „domem” dla lokalnego rękodzieła. Mikroprojekt „Od tradycji po zawód. Szkolenie z zakresu koronki koniakowskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020 obfitował w liczne działania sprzyjające rozwojowi „rózićki”.

Licznie zgromadzonych gości witała Lucyna Ligocka – Kohut Prezes Fundacji Koronki Koniakowskie, koordynator projektu. Wśród uczestników byli: Beata Białowąs Członek Zarządu Województwa Śląskiego, Jan Kawulok – Przewodniczący SejmikuWojewództwa Śląskiego wraz z małżonką, Marcin Filip Dyrektor Biura Stowarzyszenia „Region Beskidy”, Przewodniczący Rady Gminy Istebna Stanisław Legierski, Radne Gminy: Lucyna Bytow i Barbara Kubas, Jan Gazur Sołtys Koniakowa ,Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Milówce Andrzej Maciejowski, Ewa Macoszek – Dragon – Dyrektor OPP w Koniakowie i kierownik grupy „Kóniokowianie”. Oczywiście nie mogło zabraknąć naszych wspaniałych twórczyń ludowych, uczestniczek warsztatów z panią Zuzanną Ptak prowadzącą warsztaty na czele.

Projekt został zrealizowany z partnerem słowackim i miał zacieśniać więzy między sąsiadami. Dlatego podczas wernisażu słowackimi skocznymi pieśniami (przeplatanymi kawałami i żartami) raczyła nas kapela Capki ze Skalitego. Nasz folklor siłą góralskich głosów dumnie prezentowała grupa śpiewacza „Kóniokowianie”. W tym miejscu nie mogło wszak zabraknąć takich pieśniczek jak „Kóniokowski pole”, „Hore Kóniokowym ceścićka, czy „Hej Łochodzito…”. Wszyscy słuchali z przyjemnością, wodząc wzrokiem po powieszonych w sali przepięknych „rózićkach” – efektach szkolenia, które wyszły spod rąk naszych zdolnych artystek.

Pomiędzy występami artystycznymi Lucyna Ligocka – Kohut podsumowywała kolejne etapy realizacji zadania, podkreśliła, że w ramach warsztatów panie nie tylko doskonaliły swoje umiejętności ale też zaangażowały się między innymi w wykonanie Największej Koronki Koniakowskiej Świata prezentowanej na EXPO2020 w Dubaju. W ostatnich dniach wykonały także heklowaną flagę Ukrainy na znak solidarności z okupowanym krajem. Projekt nie był więc tylko suchą realizacją wskaźników ale przyniósł więc dodatkowych efektów, których nawet nie planowano!

Projekt „Od tradycji po zawód. Szkolenie z zakresu koronki koniakowskiej” trwał od kwietnia 2021 roku do marca 2022 roku. Rozpoczął go gruntowny remont górnego piętra Centrum Koronki Koniakowskiej. Po pracach budowlanych, do jasnych, przestronnych, świeżo wyremontowanych wnętrz, mogły przybyć koronczarki, które przez kilka miesięcy, do marca 2022 roku szkoliły umiejętności pod okiem mistrzyni – pani Zuzanny Ptak. W ramach projektu zakupiono także materiały potrzebne do przeprowadzenia warsztatów – nożyczki, nici, drewniane tamborki itp.

Warsztaty to pielęgnacja tradycji ale i podnoszenie kompetencji zawodowych, bowiem popularność i popyt na koronkowe arcydzieła stale wzrasta. Dlatego, w ramach szkolenia prowadzone były także wykłady, za których treść odpowiadały historyk sztuki Monika Majda i folklorystka Elżbieta Legierska – Niewiadomska. Owocne były także spotkania z ekspertkami – Kingą Czerwińską profesorem UŚ i Joanną Poniatowską z Warszawy, ekspertem ds. kariery. Pomogły one koronczarkom spojrzeć na siebie jak na artystki mające do zaoferowania unikalne wyroby i umiejętności. Podczas wernisażu każda z nich otrzymała certyfikat ukończenia szkolenia jako potwierdzenie nabytych umiejętności.

Na tym nie koniec efektów zadania! Każdy z przybyłych otrzymał przepiękny katalog koronkowych wyrobów wydany w ramach projektu jako wzornik. Utrzymany w kolorach czerni i złota, z pięknymi zdjęciami koronkowych serwet, sukienek, łapaczy snów czy ozdób będzie z pewnością długo służył koronczarkom i wielbicielom koronki. „Na deser” zachowano dla przybyłych jeszcze słodką niespodziankę- niezwykle sympatyczny efekt projektu. To eleganckie pudełeczka zawierające przepyszne , orzechowe czekoladki z wyraźnym nadrukiem koniakowskiej serwety (notabene autorstwa pani Marty Legierskiej z Kadłubów). Za wyprodukowanie tego cudu odpowiedzialna była „Manufaktura Smaku” z Brennej. Jej szefowa, pani Izabela Greń opowiedziała co nieco o czekoladkach i technice, dzięki której powstały.

Podczas wernisażu padło wiele miłych słów o koniakowskim rzemiośle i jego twórczyniach. Dziękowano Lucynie Ligockiej – Kohut, Zuzannie Ptak i wszystkim odpowiedzialnym za sukces projektu. Słowa uznania i wdzięczności przekazali między innymi Beata Białowąs – Członek Zarządu Województwa Śląskiego, Jan Kawulok – Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Marcin Filip – Dyrektor Biura Stowarzyszenia „Region Beskidy”, Przewodniczący Rady Gminy Istebna – Stanisław Legierski, Radne Gminy: Lucyna Bytow i Barbara Kubas. 

Wszystko zwieńczył przepyszny poczęstunek serwowany przez Willę Pod Lipami z Koniakowa i wspólne rozmowy. Było to uroczyste i radosne zwieńczenie tego ważnego zadania. Jak mówił Jean – Jacques Rousseau „Cierpliwość jest gorzka ale jej owoce są słodkie” . Słowa te z całą pewnością można zastosować zarówno do heklowania, jak i do realizacji podobnych projektów!

Dofinansowano w ramach projektu pt. „Od tradycji po zawód. Szkolenie z zakresu koronki koniakowskiej”w ramach środków Europejskiego Rozwoju Regionalnego z Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020. Partner wiodący: Fundacja Koronki Koniakowskie Partner projektu: Regionálna rozvojová agentúra Kysuce www.rrakysuce.sk.

tekst :

Basia Juroszek