Warsztaty 2022 r.

Fundacja Koronki Koniakowskie zgodnie z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 21 marca 2022 r. otrzymała dotację w wysokości 20 000,00 . Wniosek pn: „Szkiełkiem i heknadlą” został zgłoszony do programu Kultura ludowa i tradycyjna, w ramach zadania „Mistrz Tradycji”.

W ramach projektu znana i utytułowana Koronczarka Zuzanna Ptak podzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami z lokalną społecznością Koronczarek. Cotygodniowe spotkania podczas warsztatów mają na celu podtrzymanie tradycji i pobudzenie inwencji twórczej. Warsztaty skierowane są przede wszystkim dla dorosłych Koniakowianek, które pragną wzbogacić swój warsztat lub szukają inspiracji.

Warsztaty odbywać się będą w czwartki, w Centrum Koronki Koniakowskiej a we wtorki w domu pani Zuzanny Ptak.

Wpisanie koronki koniakowskiej na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego zobowiązuje. By podtrzymać tradycję wykonywania koronki koniakowskiej musimy kształcić młode pokolenie. Na szczęście rozumie to i wspiera nas w działaniach Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, współfinansując warsztaty dla dzieci i młodzieży. Zajęcia prowadzone będą przez Córkę i Mamę – Dorotę Cieślar i Janinę Kukuczkę. W roku szkolnym zajęcia prowadzone w Szkole Koronki Koniakowskiej odbywają się w soboty, w godzinach 10.00- 13.00. Natomiast w okresie wakacyjnym rusza Letnia Szkoła Koronki, to również zajęcia w soboty, godz 10.00-13.00. Cieszymy się, że Centrum Koronki koniakowskiej rozbrzmiewać będzie dziecięcym śmiechem, przeplatanym z ciszą skupienia, a wszystko okraszą jeszcze piękne koronki w wykonaniu naszych Milusińskich.

Nie zapominamy o miłośnikach i wielkich fanach koniakowskiej koronki, którzy potrafią przemierzyć masę kilometrów, by dotrzeć na warsztaty, na których można – choć odrobinę – poznać technikę wykonywania naszej pięknej, tradycyjnej rózićki. Dla wszystkich chętnych, którzy pragną zgłębić tajniki heklowania, mamy propozycję warsztatów weekendowych, obejmujących 18 godzin warsztatowych skumulowanych w czterech, wyjątkowo pracowitych dniach. Warsztaty te są płatne, planowane są w sierpniu oraz listopadzie i objęte są wcześniejszymi zapisami.

Zapraszamy!