„Świat koronki” w Budapeszcie

Wielkimi krokami zbliża się nasz wyjazd do Budapesztu na wystawę „Świat koronki” w Polskim Ośrodku Kulturalno – Oświatowym. 
Już w piątek z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Bielsku-Białej, który jest głównym organizatorem ruszamy w trasę, by zainstalować wystawę. W sobotę koronczarki – Wiesława Juroszek i Danuta Juroszek, prowadzić będą warsztaty. W niedzielę 19 lutego odbędzie się uroczysty wernisaż. 


Polski Ośrodek w Budapeszcie, istnieje od 2008 roku jako instytucja kulturalna Samorządu Polskiego na Węgrzech. Jej głównym celem jest promocja kultury polskiej na Węgrzech, dbanie o historyczne kontakty polsko – węgierskie, współpraca z polskimi ośrodkami kultury w Polsce, samorządami polskimi i organizacjami polonijnymi na Węgrzech. Do tradycji Polskiego Ośrodka Kulturalno-Oświatowego należy coroczne organizowanie promocji regionów Polski. Tym razem na 9 już edycję zaproszone zostało Centrum Koronki Koniakowskiej. Tegoroczna promocja regionu poświęcona jest naszej ziemi: „Istebna, Koniaków, Jaworzynka. Trójwieś beskidzka na styku kultur i narodów”. Otwarcia wydarzenia dokona dyrektor ROK Lesław Werpachowski, Lucyna Ligocka-Kohut, prezes Fundacji Koronki Koniakowskie wygłosi prezentację na temat kultury Trójwsi Beskidzkiej oraz Koronki Koniakowskiej.

Ekspozycja ukazująca głównie tradycyjne koniakowskie serwety w różnych kształtach będzie prezentowana od 19 lutego do 16 kwietnia 2023 roku . Pojawią się również nowe formy, takie jak: sukienki, kołnierze, rękawiczki, łapacze snów, biżuteria, ozdoby świąteczne. Wisienką na torcie będzie Największa Koniakowska Koronka o średnicy 532 centymetrów, która została wpisana do Księgi Rekordów Polski.

Kuratorką wystawy jest Lucyna Ligocka-Kohut.

Wystawa „Świat koronki” potrwa miesiąc, więc serdecznie polecamy, by ją odwiedzić jeśli tylko będziecie w Budapeszcie.