Wernisaż wystawy „Świat Koronek” w Domu Polskim w Budapeszcie

Wspaniały i niezwykły weekend spędziliśmy w Budapeszcie. Już od samego momentu przyjazdu, kiedy przywitała nas chlebem i solą gospodyni Domu Polskiego Pani Monika. Główna organizatorka wydarzenia, integratorka Polonii na Węgrzech, która całe swoje serce wkłada, by zarówno goście, jak i stali bywalcy czuli się tu sympatycznie i dobrze.

W piątek szybki montaż wystawy, by sobotnie warsztaty heklowania mogły się odbyć w otoczeniu koronek. Wieczorem odwiedziliśmy słynny klub FONO, który od 30 -stu lat organizuje koncerty węgierskiej muzyki i naukę czardasza. Nogi prawie połamaliśmy, ale pierwsze kroki za nami. W sobotę do południa siostry, Danuta Juroszek i Wiesława Juroszek prowadziły warsztaty. Frekwencja była niespodziewana. Miało przyjść 10 osób, a było 30. Kolejny raz przekonaliśmy się, że koronka koniakowska integruje, także i za granicami naszego kraju. Nawet dzieci z sobotniego przedszkola, prowadzonego przez tutejsze siostry zakonne przybiegły, by nas poznać. Popołudniu odwiedziliśmy Polski Instytut, Lengyel Intézet, gdzie odbywały się z kolei warsztaty malowania na szkle pod okiem wspaniałego artysty z Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej Zbigniewa Micherdzińskiego. Tutaj przyjęła nas Pani dyrektor Joanna Urbańska, która zaprosiła Centrum Koronki Koniakowskiej do zorganizowania wystawy i pokazu mody w imponującej Galerii w Instytucie, który mieści się na głównej ulicy centrum Budapesztu. Zobaczymy, ale może jeszcze wrócimy tutaj w tym roku.  Będąc w takim wspaniały mieście nie mogło obyć się bez zwiedzania i podziwiania jego pięknych zabytków i architektury.

Sama Wystawa „Świat koronki” w Domu Polskim im. Jana Pawła II w Budapeszcie oficjalnie została otwarta w niedzielę 19 lutego 2023 r. Wernisaż wystawy miał miejsce podczas tzw. DNI REGIONÓW organizowanych tutaj każdego roku przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej – Lesław Werpachowski, który zaprosił nas do współpracy przybliżył specyfikę Trójwsi Beskidzkiej, a ja Prezes Fundacji Koronki Koniakowskie – Lucyna Ligocka-Kohut – historię koronki koniakowskiej. Oprawę muzyczną zapewniła kapela „Dudy i skrzypce”  Rafała Bałasia i Marty Matusznej. Kapela zagrała nutki Beskidu Żywieckiego. Wystawa będzie prezentowana do kwietnia i można zobaczyć na niej fotografie opowiadające o początkach naszej koronki, przygotowania, jak i obecność na Expo 2020 w Dubaju, liczne serwery, rękawiczki, ozdoby świąteczne, czy misterną biżuterię z jedwabnych nici autorstwa Marioli Wojtas. Centrum Koronki Koniakowskiej ma za sobą kolejną podróż. Tym razem Węgry. Kolejny raz promuje nie tylko Koniaków, Trójwieś Beskidzką, ale Województwo Śląskie, które jest właścicielem części koronkowej wystawy.

Magazyn polski publicznego radia węgierskiego (MTVA) 25 lutego 2023roku przygotował audycję, którego gościem była pani Lucyna Ligocka Kohut założycielka Fundacji Koronki Koniakowskie i Centrum Koronki Koniakowskiej. Oto link do audycji:

https://mediaklikk.hu/radio-lejatszo-nemzetisegi/?date=2023-02-25_13-29-58&enddate=2023-02-25_14-09-58&ch=mr4

Zapraszamy do słuchania.

Dziękuję ogromnie całej społeczności polskiej, która tak serdecznie nas przyjęła, a szczególnie Monice Molnar, która zorganizowała całość wydarzenia.

Lucyna Ligocka – Kohut

Zdjęcia: Barbara Pál