„Skarby koniakowskiej koronki” – warsztaty heklowania czepców.

Nowy Rok rozpoczynamy bardzo dobrą wiadomością!

W ramach projektu pod tytułem „Skarby koniakowskiej koronki” realizowanego przez Fundację Koronki Koniakowskie ze środków programu „LIVIND – Kreatywne i żywe dziedzictwo kulturowe jako zasób dla regionu Wymiaru Północnego” koordynowanego przez Fińską Agencję Dziedzictwa, zorganizowano warsztaty heklowania czepców.

Źródła archiwalne jednoznacznie wskazują, że pierwszy oficjalny zapis o koronce koniakowskiej pochodzi z 1882 roku i dotyczy on czepca. Trudno zatem dziwić się, że ten element stroju, który mimo upływu ponad 140 lat towarzyszy nam w życiu, stał się tematem warsztatów. Ogromnie cieszy fakt, że czepce nie stały się archaiczną formą, którą znamy tylko z opowiadań, to nadal ważny element stroju, który zamężne kobiety zakładają podczas ważnych wydarzeń rodzinnych, uroczystości kościelnych, występów zespołów regionalnych. Tradycja, która trwa i jest szanowana. Niestety coraz mniej koronczarek potrafi heklować czepce. Dlatego kierujemy ten projekt dla wszystkich chętnych, którym tradycja jest bliska, którzy mają chęć zmierzyć się z cienką nicią i własnoręcznie uheklować sobie czepiec. Warsztaty poprowadzi Zuzanna Ptak, laureatka Nagrody im.Oskara Kolberga, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Mistrz Tradycji, ciepła i wyjątkowo pomocna Osoba. Pod jej skrzydłami, mamy nadzieję, rozwinie się zapał do tworzenia czepców. Po trzech latach warsztatów jakie w Centrum Koronki Koniakowskiej prowadziła pani Zuzanna wiemy, że atmosfera sprzyja kreatywnej pracy, a z chwilowych niepewności powstają prace, które budzą podziw.

Warsztaty odbywać się będą od początku stycznia do końca czerwca 2023 roku, w każdy czwartek, w godzinach 14.00- 17.00.

Zapraszamy wszystkich chętnych! Ilość miejsc ograniczona.

Projekt zakończy prezentacja powstałych podczas warsztatów prac oraz wystawa ponad dwustuletnich czepców rodziny Wałach z Istebnej. Będzie to wyjątkowa okazja by zobaczyć z jak delikatnych nici powstawały czepce na przestrzeni lat i podziwiać misterność wzorów.

Link do strony partnera projektu: https://www.aineetonkulttuuriperinto.fi/en/livind/pilots