Przygotowania do wystawy EXPO 2020 w DDTVN

Wystawy światowe, w skrócie nazywane EXPO, to cykliczne ekspozycje prezentujące dorobek kulturalny, naukowy i techniczny krajów i narodów świata. Pierwsza wystawa odbyła się w 1751 w Londynie, a dwie następne w 1798 i 1802 w Paryżu, jednak za pierwszą prawdziwie międzynarodową wystawę światową uznaje się Wielką Wystawę (ang. Great Exhibition) w Londynie w 1851.

Od tego czasu wystawy są okazją do współzawodnictwa we wszystkich dziedzinach produkcji. W 1889 specjalnie na paryską wystawę światową zbudowano wieżę Eiffla, która miała zademonstrować poziom wiedzy inżynierskiej i techniczne możliwości epoki. Organizatorzy kolejnych wystaw dążą do prześcignięcia poprzednich, rywalizują między sobą m.in. w dziedzinie rozwiązań technicznych i architektonicznych czy rozmachu uroczystości oficjalnych.

Pandemia sprawiła, że tak wielka wystawa jak EXPO 2020 w Dubaju przesunęła się w czasie. Nie wpłynęło to jednak na efekty, nad którymi przeszło sto pięćdziesiąt Koronczarek pracowało przez ponad rok. Efekty są wyjątkowe.

We wtorkowym ( 23 listopada 2021r.) porannym programie Dzień Dobry TVN można było zobaczyć koronkową kolekcję „Flower of Koniaków”. To fragment ekspozycji, którą Fundacja Koronki Koniakowskie z dumą pokaże na wystawie w Dubaju, reprezentując Województwo Śląskie.

https://dziendobry.tvn.pl/moda-i-uroda/expo-2021-polskie-koronczarki-wyruszaja-na-podboj-dubaju-5499896?fbclid=IwAR0FNmlrUhsAj9UgVNcEhGNnOZoub8AME0uKjwXZ01V6GVZqU_XZVdqqMnk