Rok 2022 zaowocował projektami.
Fundacja Koronki Koniakowskie zgodnie z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 21 marca 2022 r. otrzymała dotację w wysokości 20 000,00 . Wniosek pn: „Szkiełkiem i heknadlą” został zgłoszony do programu Kultura ludowa i tradycyjna, w ramach zadania „Mistrz Tradycji”.
W ramach projektu , dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, znana i utytułowana Koronczarka Zuzanna Ptak podzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami z lokalną społecznością Koronczarek. Cotygodniowe spotkania podczas warsztatów mają na celu podtrzymanie tradycji i pobudzenie inwencji twórczej.
Warsztaty odbywać się będą w czwartki, w Centrum Koronki Koniakowskiej a we wtorki w domu pani Zuzanny Ptak.
Fundacja Koronki Koniakowskie otrzymała również dofinansowanie w wysokości 10 000 zł na realizację wystawy „Z karpackich hal do Dubaju – reminiscencje EXPO 2020” w ramach konkursu „Karpackie inicjatywy lokalne” współfinansowane ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030 za pośrednictwem Stowarzyszenia „Pro Carpathia”.
Wystawa odbędzie się w ramach Dni Koronki Koniakowskiej, które będą częścią Roku Rzemiosła w Województwie Śląskim w terminie 12 – 15 sierpnia 2022. Na wystawie w Strażnicy OSP Koniaków pokażemy Największą KONIAKOWSKĄ Serwetę wpisaną do Biura Rekordów Polski,mierzącą 5,30m i wiele innych wyrobów, które były w Dubaju na EXPO 2020 reprezentując Województwo Śląskie. Dopełnieniem wystawy będą piękne wielkoformatowe płótna pt. „Sceny pasterskie” autorstwa Antoniego Konarzewskiego.
Trzecią dotację, w wysokości 8 000 zł., Fundacja Koronki Koniakowskie otrzymała ze środków budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w ramach konkursu na zadania publiczne promujące Wojewódzki Program – OWCA PLUS do roku 2027 na realizację Koncertu muzyki pasterskiej i wydanie folderu „Wełniana koronka koniakowska”.
Zadanie na na celu organizację koncertu muzyki pasterskiej w koniakowskim kamieniołomie „na Koczym Zamku” oraz wydanie folderu „Wełniana koronka koniakowska”. Wydarzenie będzie elementem Dni Koronki Koniakowskiej wpisanych w uroczystości wynikające z ogłoszenia przez Sejmik Województwa Śląskiego – Roku 2022 – Rokiem Rzemiosła w Województwie Śląskim.
Zapowiada się bardzo pracowity czas, ale niewątpliwie również wyjątkowo ciekawy.