Projekt „Entliczek, pentliczek, heklowany koszyczek”.

Fundacja Koronki Koniakowskie otrzymała dotację  z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Kultura Ludowa  w wysokości 60.000 na realizację projektu „Entliczek, pentliczek, heklowany koszyczek”.

Termin realizacji: styczeń – grudzień 2020 r.

Koronka koniakowska, wpisana jest na krajową listę niematerialnego dziedzictwa. Sławi beskidzką wieś Koniaków, położoną w województwie śląskim. Nadal jest żywą tradycją, a procent koronczarek, który się nią zajmuje jest chyba najwyższy w stosunku do każdej innej tradycji rękodzieła ludowego na całym świecie. Niestety zauważalny jest spadek zainteresowania heklowaniem wśród dzieci i młodzieży. Zadanie pozwoli w ciekawy sposób na zwiększenie ich wiedzy na temat koronki koniakowskiej.

W ramach projektu jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy dla dzieci napisze o koniakowskich koronkach bajkę. Pisarzem tym jest Grzegorz Kasdepke, wieloletni były redaktor naczelny magazynu „Świerszczyk”, Kawaler Orderu Uśmiechu,”Ambasador Polszczyzny” 2017r., laureat Nagrody Kallimacha – za wybitne osiągnięcia w sferze edukacji, laureat Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Artystka z Koniakowa, Wiesława Karch-Krężelok stworzy do tekstu kolorowe rysunki. Będą one obrazowały nie tylko koronkę koniakowską ale również inne elementy koniakowskiej kultury. Obrazki zostaną wystawione w Muzeum i dodatkowo wydrukowane w formie pocztówek. By uaktywnić i inspirować, uczyć poporzez zabawę, utrwalić i powielić wiedzę na temat koronek koniakowskich powstanie dla dzieci gra memory. Będzie ona zawierała zdjęcia i opisy poszczególnych motywów, „kwiotków”.

Projekt zakłada realizację następujących zadań:

-napisanie tekstu (bajki) o koronce koniakowskiej,

-stworzenie ilustracji,

-warsztaty koronki koniakowskiej w Centrum Koronki Koniakowskiej

-spotkanie autorskie,

-opracowanie atrakcyjnej graficznie gry dla dzieci.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.