Nagrody Rady Gminy Istebna

W Centrum Koronki Koniakowskiej w Koniakowie, 21 listopada 2022r., odbyło się uroczyste rozdanie Nagród Rady Gminy Istebna za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.  Co roku Rada wręcza nagrodę pieniężną zasłużonym mieszkańcom Trójwsi Istebniańskiej, przedstawicielom Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa. Tegorocznymi Laureatami zostali: koronczarka Zuzanna Ptak z Koniakowa, twórczyni strojów regionalnych Jolanta Rucka z Jaworzynki oraz kowal Jan Juroszek z Istebnej.

ZUZANNA PTAK jest jedną z najbardziej poważanych koronczarek, doskonale zna tajniki koronki koniakowskiej. Jej prace odznaczają się niezwykłą starannością wykonanie i oryginalną kompozycją. Spod jej ręki wychodzą rękodzieła najwyższej klasy: swetry, obrusy, suknie ślubne, bluzki, kołnierze, przedniczki do kabotków i tradycyjne czepce.  Wielokrotnie nagradzana w konkursach organizowanych przez Cepelię, STL oddział Beskidzki oraz Regionalny Ośrodek kultury. W 2015 roku otrzymała nagrodę im. Oskara Kolberga. Nagroda ta jest najważniejszym wyróżnieniem w dziedzinie kultury ludowej w Polsce i najdłużej przyznawanym, Kilkadziesiąt corocznych edycji sprawiło, że Nagroda im. Oskara Kolberga stała się probierzem najwybitniejszych osiągnięć dla tego też Organizatorem Nagrody jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Artystka koordynowała zgłoszenie tradycji wytwarzania koronki koniakowskiej na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w 2017 r. oraz odebrała z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego potwierdzenie tegoż faktu

Pani Zuzanna związana jest z Centrum Koronki Koniakowskiej od początku jego istnienia. Chętnie wspiera radą, pomocą i nadal, nieprzerwanie kontynuuje międzypokoleniowy przekaz, bez którego koronka koniakowska nie mogłaby istnieć. Umiejętności zdobyte od matki i babci przekazuje swoim córkom i wnukom a także lokalnej społeczności koronczarek w ramach projektów „Mistrz Tradycji”.  Jej talent i odwaga sprawiły, że w 16 stycznia 2022r został pobity Koronkowy Rekord Polski. Największa na świecie „rózićka” , którą heklowała wraz z córkami i wnuczką, ma 532 cm średnicy i reprezentowała Województwo Śląskie, a co za tym idzie i cała Polskę, na EXPO 2020 w Dubaju.

JOLANTA RUCKA z Jaworzynki od lat tworzy stroje regionalne. Wybitna hafciarka, która wykonuje m.in. brucliki, nogawice, koszule, kabotki i fortuszki a także elementy zdobnicze strojów regionalnych w postaci „wyszyć” beskidzkim haftem krzyżykowym. Wiele wykonanych przez siebie elementów stroju przekazuje nieodpłatnie, jako prezenty ważnym osobistościom. Kunszt jej haftu podziwiają osoby, które również zajmują się wyszywniem.

JAN JUROSZEK z Istebnej jest  mistrzem kowalstwa artystycznego i twórcą ludowym. Wszystkie elementy swoich dzieł wykonuje ręcznie, dzięki czemu wyroby są oryginalne i unikatowe. Najsłynniejszą pracą jest Złotogłowiec – którą podziwiać można na szczycie Złotego Gronia w Istebnej. Jego dzieła doceniane są nie tylko w kraju ale również za granicą.

O oprawę muzyczną uroczystości zadbał Zbigniew Wałach i Aleksander Gluza. Tradycyjnie Laureatom zaśpiewano góralskie „Sto lat”!

Natomiast drobnym poczęstunkiem o podniebienia wszystkich obecnych zadbały Panie Radne Gminy Istebna.

W wydarzeniu wzięli udział : Wójt Gminy Istebna – Łucja Michałek-Chudecka, zastępca wójta – Łukasz Małysz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury – Łucja Dusek, :, Przewodniczący Rady Gminy Istebna – Stanisław Legierski, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej – Barbara Kubas, Sołtys Koniakowa – Jan Gazur, gospodyni Centrum Koronki Koniakowskiej- Lucyna Ligocka-Kohut. Sołtys Istebnej – Barbara Juroszek, Sołtys Jaworzynki – Bogusława Kawulok, radni: Barbara Bielesz, Magdalena Mucha, Lucyna Bytow, Michał Kohut, Ignacy Zowada oraz Władysław Zowada.

Tradycja i kultura łączy pokolenia.

Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i życzymy zdrowia, wytrwałości i radości, jaką sprawia praca przy ukochanym rękodziele.

Opracowała: Monika Majda