Muzeum Koronki Koniakowskiej wpisane do Rejestru Muzeów MKiDN.

7 kwietnia 2020 r. Fundacja Koronki Koniakowskie otrzymała ostateczny list od Ministra prof. dr hab. Piotra Glińskiego, uznający Regulamin Muzeum Koronki Koniakowskiej w Koniakowie, kończąc tym samym procedurę wpisu do Muzeów Prywatnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od 14 kwietnia widniejemy na stronie http://bip.mkidn.gov.pl/pages/rejestry-ewidencje-archiwa-wykazy/rejestry-muzeow.php.

Muzeum, już teraz oficjalne, mieści się w Centrum Koronki Koniakowskiej, a jednostką zarządzającą jest Fundacja Koronki Koniakowskie. Było to bardzo ważne, ponieważ podnosi to rangę Muzeum, ale i dodatkowo zabezpiecza zbiory, gdyż musimy spełniać pewne wymagania ministerialne. Cieszę się, że działania udało się zakończyć z powodzeniem. Jako dyrektor muzeum będę robić wszystko, by zbiory zachowywać w należytym stanie, poszerzać kolekcję, archiwizować i zgłębiać wiedzę na temat koronki koniakowskiej. Dziedzictwo kulturowe jakim jest nasza koronka zdecydowanie na to zasługuje, a prowadzenie działań muzealnych jest niezwykle istotne dla jego przetrwania.

To nie pierwsze muzeum prywatne w naszej Gminie Istebna znajdujące się na tej liście. Możemy tam znaleźć również: Izbę Pamięci Jerzego Kukuczki, Muzeum i Galerię Rodziny Konarzewskich, Muzeum Sztuki Jana Wałacha, Izbę Regionalną „Chata Kawuloka” oraz Muzeum Regionalne „Na Grapie” w Jaworzynce.