Lucyna Ligocka-Kohut

Kim jest założycielka fundacji Koronki Koniakowskie oraz Centrum Koronki Koniakowskiej.

Lucyna Ligocka- Kohut urodzona 11. 12. 1982 r. w Cieszynie zamieszkała w Istebnej, pochodzi z Jaworzynki. 

Z wykształcenia magister etnologii i antropologii. Z zamiłowania: menadżerka i propagatorka kultury ludowej. Tej samej, o której mówi się, że zanika, pochłonięta przez komercjalizację. Lucyna nie uznaje takiego narzekania – zamiast tego zakasuje rękawy i z uporem prawdziwej góralki działa, by chronić kulturowe dziedzictwo przodków.

Prywatnie żona Marcina i matka córki, Heleny oraz syna, Seweryna. Na co dzień pracuje w Centrum Koronki Koniakowskiej, gdzie ma stałą styczność ze środowiskiem koronczarek . Dość szybko zauważyła, że koronkowe wyroby są często niedoceniane, a koronka koniakowska nie jest dostatecznie rozpoznawalna w świecie.  Nic dziwnego, skoro do niedawna nie istniały nawet żadne opracowania na jej temat. Po wpisaniu w wyszukiwarce „koronka koniakowska” pojawiały się jedynie odsyłacze … do stron z bielizną.  I być może tak byłoby do teraz, gdyby nie Lucyna- etnolog z menadżerskim zacięciem.

PROJEKT- KORONKA

Najpierw były marzenia o powstaniu książki o koniakowskim „heklowaniu”. I udało się! W roku 2010 realizując projekt pograniczny, doprowadziła do wydania książki „Koronka Koniakowska” pióra mgr Małgorzaty Kiereś. Włączyła się też aktywnie w organizację „Dni Koronki Koniakowskiej” w Koniakowie, wzbogacając program o wystawy, konkursy i pokazy mody koronkowej, której sama jest gorącą wielbicielką.

W 2011 roku wpadła na pomysł wykonania  „Największej Koronki Koniakowskiej Świata” i wpisania jej do Księgi Rekordów Guinnessa.  Byli tacy, którzy pomysł ten uważali za szalony. Kto podejmie się tak kolosalnej pracy , nie mając z tego dużych profitów finansowych? Lucyna nie odpuściła. Rozpisała projekt, który odrzucono kilkakrotnie, w końcu w 2013 roku się udało. Znalazła piątkę wspaniałych koronczarek, które podjęły wyzwanie. Przez cały czas wspierała zespół, doprowadzając szalone dzieło do samego końca, mimo miliona piętrzących się trudności. Przywoziła kolejne kilometry nici i dopingowała Panie w chwilach zwątpienia. Efekt? Gigantyczna  „Rózia” o średnicy 5 metrów, składająca się z tysięcy elementów. Za realizację tego projektu, w 2014 roku Lucyna została „Człowiekiem roku Dziennika Zachodniego ”. Tytuł dedykowała pięciu wykonawczyniom serwety.

Po pobiciu rekordu Guinnessa, w 2014 roku napisała kolejny projekt -„Koronkowy Wyszehrad”. Tym razem celem była podróż koronkowego giganta po stolicach państw wyszehradzkich.  Olbrzymia koronka była podziwiania w Warszawie, Pradze, Budapeszcie         i Bratysławie. W ramach projektu zrealizowano stronę internetową www.koronkakoniakowska.pl

W 2016/2017 zrealizowała drugą edycję projektu „Koronkowy Wyszehrad II”, w ramach którego m.in. koronczarki wzięły udział w różnego rodzaju spotkaniach, targach i festiwalach w Vembergu w Czechach, Kozardzie na Węgrzech i w Kazimierzu Dolnym, przetłumaczono stronę internetową www.koronkakoniakowska.plna język angielski i niemiecki. oraz powstał koronkowy mural na ścianie budynku piekarni (od strony parkingu) w centrum Koniakowa, który wykonała artystka NESPOON. Polka, która jest znana w kraju i za granicą z różnego rodzaju koronkowych instalacji, murali, mozaik.

Jest specjalistką w pozyskiwaniu środków z wielu źródeł (m. in. Fundusz Wyszehradzki, Ministerstwo Kultury, Urząd Marszałkowski, Fundusze Europejskie), na rzecz promocji kultury ludowej i ochrony dziedzictwa kulturowego. Zrealizowała ok. 25 projektów. Dzięki niej 1 czerwca  2017 r. tradycja wytwarzania koronki koniakowskiej została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Podejmuje współpracę z wieloma instytucjami, mediami, programami telewizyjnymi. W listopadzie 2018 r. reżyserowała  nagranie programu „How do they do it”  o koronkach koniakowskich dla angielskiego Discovery Chanel. Odcinek jest już emitowany na całym świecie. W 2018  roku, jako ekspert koronki koniakowskiej pracowała w zespole architektów przygotowujących projekt Pawilonu Polskiego na Expo 2020 do Dubaju, czego efektem jest zaproszenie na te największe targi promocji kraju z wystawą koronek i przygotowania Dnia Kobiet w Dubaju.

Ma niesamowite zdolności organizatorskie, ale przede wszystkim integruje ludzi i różne środowiska, co jest jej niezwykłym atutem. Nie boji się trudnych wyzwań. W sierpniu 2018 r. założyła Fundację Koronki Koniakowskie, a w kwietniu 2019 r. otworzyła Centrum Koronki Koniakowskiej w Koniakowie,które służy promocji koronki koniakowskiej, integruje lokalną społeczność i uczy młodzież tradycji, a turystów zapoznaje z historią i techniką tej niepowtarzalnej twórczości ludowej.