Koronkowe „Spotkania z Zabytkami”

Na portalu „Spotkania z Zabytkami” pojawił się wywiad dziennikarki Agaty Jankowskiej z Lucyną Ligocką-Kohut, założycielką Centrum Koronki Koniakowskiej. Rozmowa odsłania tajemnice wielopokoleniowej tradycji i jej niezwykłej drogi na światowe wybiegi.

Wyjątkowy portal z tradycją. Prócz wersji cyfrowej i strony internetowej, prowadzący wydają również tradycyjne czasopismo.

Pierwszy nienumerowany zeszyt „Spotkań z Zabytkami” ukazał się w 1977 jako informator popularnonaukowy. Do dziś przez wielu wiernych czytelników wspominany z sentymentem gdyż na stronie tytułowej znalazło się zdjęcie „Damy z łasiczką”, zdaniem wielu – najcenniejszego zabytku w naszym kraju. Wydawnictwo to zostało wyróżnione I nagrodą w dorocznym konkursie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za najlepsze prace popularyzatorskie w dziedzinie ochrony zabytków. Założycielami i pierwszymi redaktorami pisma byli: Krzysztof Nowiński (redaktor naczelny), Lidia Bruszewska , Ryszard Brykowski i Tomasz Jurasz. Kiedy „Spotkania z Zabytkami” uzyskały status czasopisma, zaczęły ukazywać się najpierw jako kwartalnik (od 1983), później dwumiesięcznik (od 1986), wreszcie od 1992 jako miesięcznik, a w 2010 znów nadano mu status dwumiesięcznika. Od numeru 7/2023 ukazuje się w nowej odsłonie jako blisko 200-stronicowy kwartalnik.

Spotkania z Zabytkami” adresowane są do szerokiej rzeszy odbiorców – ludzi, którym nie jest obojętny los zabytków i szeroko pojmowanego dziedzictwa kulturowego w Polsce. Stałe działy miesięcznika – Artykuły (teksty podejmujące ogólną problematykę z dziedziny ochrony zabytków), Spotkania na wschodzie, Zabytki w krajobrazie, To też są zabytki, Z warsztatu konserwatora, Wokół tradycji, Zbiory i zbieracze, Z wizytą w muzeum, Zabytki i młodzież, Polskie zabytki na świecie, Z zagranicy, Rozmaitości- mają swoich wiernych czytelników.

Pismo upowszechnia wiedzę o zabytkach architektury i sztuki oraz o szeroko rozumianej kulturze materialnej. Przybliża ich dzieje, pokazuje ich stan aktualny, opisuje sposoby konserwacji. Wśród autorów są historycy sztuki, kultury, muzealnicy, konserwatorzy. Miesięcznik publikuje dokumentację dworów, ogrodów i cmentarzy. W piśmie zamieszczane są odpowiedzi ekspertów na pytania czytelników dotyczące przedmiotów znajdujących się w ich zbiorach. Redakcja organizuje konkursy poświęcone zabytkom

Zapraszam do czytania.

https://spotkaniazzabytkami.pl/jak-koronka-koniakowska-podbila-swiat/