Koronkowe Europejskie Dni Dziedzictwa

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt o wyjątkowej skali i ogromnym zasięgu. Co roku, we wrześniu, Europejczycy mogą zwiedzić najciekawsze zabytki, te najbliższe, w niedalekiej okolicy a także dalsze. Głównym celem tegoż projektu jest edukacja kulturalna, historyczna, promowanie dziedzictwa kulturowego i jego różnorodności.

Europejskie Dni Dziedzictwa, to idea , która narodziła się  3 października 1985 r. w Grenadzie. To inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie, na całą Europę, zainicjowanych we Francji rok wcześniej Dni Otwartych Zabytków, podczas których, po raz pierwszy, wszyscy mogli bezpłatnie zwiedzać obiekty niedostępne na co dzień. Przez kolejne lata inicjatywa ta cieszyła się dużym zainteresowaniem i poparciem społecznym. Dlatego w 1991 r. Rada Europy zdecydowała się ustanowić Europejskie Dni Dziedzictwa. Polska włączyła się do akcji w 1993 roku.

Koordynatorem ogólnopolskich obchodów EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce to przede wszystkim program edukacyjny, wystawy, wycieczki, prelekcje, gry i konkursy przybliżające lokalnym społecznościom historię i kulturę ich regionu. Każdej edycji EDD towarzyszy temat przewodni, jego wybór jest nie lada wyzwaniem, gdyż musi on umożliwić realizację wielu atrakcyjnych wydarzeń w całym kraju. Warto wymienić kilka haseł przewodnich z lat ubiegłych, które pięknie powiązały się z lokalnym dziedzictwem Koniakowa, zwłaszcza z koronką koniakowską : „Żywe dziedzictwo-tradycje od pokoleń” (2023)„Połączeni dziedzictwem” (2022), „Smaki Dziedzictwa” (2021), „Moja droga” (2020), „Polski splot” (2019),  „Dziedzictwo – źródło tożsamości” (2014).

Europejskie Dni Dziedzictwa 2024 odbyły się we wrześniu, ze szczególnym uwzględnieniem 7-8 września oraz 14-15 września, pod hasłem Szlaki.Sieci.Połączenia.  To już 32. edycja EDD

Niezmiennie w projekcie uczestniczy Centrum Koronki Koniakowskiej, w tym roku wystawa „Połączeni szlakiem koronki” prezentowała sylwetki i przepiękne serwety koniakowskich koronczarek. Tradycja, która połączyła setki koronczarek jest nadal żywa, pobudza kreatywność i idzie z duchem czasu.

Ponieważ nasza piękna tradycja opiera się o przekaz międzypokoleniowy, łączy doświadczenie, wiedzę i umiejętności koronczarek z zapałem młodego pokolenia, wystawie towarzyszyły również warsztaty. W Muzeum Koronki Koniakowskiej można było również podczas zwiedzania poznać historię koronki koniakowskiej.