„Koronkowa robota” wykonana

Kilka miesięcy przygotowań i intensywne dwa tygodnie Europejskich dni dziedzictwa przeszły do historii. Mówią, że wszystko co dobre szybko się kończy… A u nas, na przekór wszystkiemu, ciąg dalszy nastąpi.

Na spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke i promocję najnowszego kryminału dla dzieci pt. „Koronkowa robota” czekaliśmy z niecierpliwością. 20 września 2020r. na łące na Szańcach spędziliśmy magiczne dwie godziny przenosząc się w świat wyobraźni. Sam autor przeczytał nam kilka fragmentów swojej nowej książki, opowiedział o sobie, cierpliwie odpowiadał na pytania i rozdawał autografy.

W Centrum Koronki Koniakowskiej można było zobaczyć wystawę ilustracji do tekstu, które wykonała Wiesława Karch. Wydarzeniom towarzyszyła również promocja „Koronkowego Memory” pamięciowej gry dla dzieci. Graficzny projekt książki i gry jest dziełem Anny Jackowskiej z „Dziupli graficznej” z Istebnej. Dla naszych Milusińskich zaaranżowaliśmy w Centrum kącik, gdzie będą mogli zagrać, poczytać „Koronkową robotę” i pooglądać ilustracje do książki.

Na uroczystość Prezes Fundacji Koronki Koniakowskie, Lucyna Ligocka-Kohut zaprosiła Dyrektorów Szkół Podstawowych i Przedszkoli z Koniakowa, Istebnej, Jaworzynki i Wisły Głębiec. Przedstawiciele tych instytucji otrzymali w prezencie książkę „Koronkowa robota” oraz grę „Koronkowe Memory” dla bibliotek i świetlic.

Swoją obecnością zaszczycili nas: Jan Kawulok – Przewodniczący Sejmiku Śląskiego, Przedstawiciele Rady Gminy, Stanisław Legierski – Przewodniczący, Barbara Bielesz – Zastępca Przewodniczącego oraz Radni – Lucyna Bytow, Władysław Zowada, Barbara Kubas

O piękną oprawę muzyczną niedzielnego popołudnia zadbała grupa „Wałasi” oraz „Pan Tadek – którego od czasu do czasu da się przyuważyć z czymś, co przypomina armatę”

Dzień wcześniej , 19 września 2020r. można było uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez Beatę Legierską.

Książka, gra memory oraz warsztaty zrealizowano w ramach projektu „Entliczek, pętliczek, heklowany koszyczek” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury 2020.

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa w Koniakowie przebiegały pod hasłem „Koniakowska droga heklowanymi kwiotkami usłana”. W ich trakcie można było obejrzeć bezpłatną wystawę prezentującą sylwetki i przepiękne serwety koniakowskich koronczarek w Muzeum Koronki Koniakowskiej. Wydarzenie było swoistą popwieścią o wybranych artystkach, uhonorowanych Nagrodą im. Oskara Kolberga, , pokazującą Drogę, jaką przebyły w swoim życiu podtrzymyjąc i zajmując się dziedzictwem kulturowym jakim jest koronka koniakowska. Dla wszystkich zwiedzających dostępna była wystawa stała i sklepik z twórczością ludową.

12 września 2020r. dzieci miały możliwość uczestniczenia w warsztatach koronki koniakowskiej pod okiem Marioli Wojtas.

Miło było witać odwiedzających Muzeum turystów, Milusińskich przybyłych na spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke i ilustratorką Wiesławą Karch, wszystkich, którzy w tych dniach uśmiechali się do nas pogodnie a zwłaszcza wszystkie Koronczarki, które tak licznie przybyły na wydarzenia. Ich wsparcie odczuwamy każdego dnia i jest ono dla nas siłą motywującą do dalszych działań.

Zapraszamy na fotorelację.