Europejskie Dni Dziedzictwa 2022 r.

Każda serweta jest misternym połączeniem unikalnych motywów. Każdy motyw przekazywany w tradycji łączy naszą rzeczywistość z minionym światem naszych dziadków. Heknadla i nić w dłoniach koronczarki łączą się jak w tańcu, tworząc poszczególne kwiotki. A wspólne popołudnia i wieczory szydełkujących babć, mam, córek i wnuczek sprawiają, że łączą się pokolenia. Hasło tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa nie mogło więc zabrzmieć lepiej w kontekście koniakowskiego heklowania. „Połączeni dziedzictwem” – te słowa miały przewodzić wystawie, jaką przygotowano w ramach EDD. Od 10 do 18 września w Centrum Koronki Koniakowskiej można było obejrzeć ekspozycję, która stanowiła niejako wspomnienie styczniowych wydarzeń z Dubaju.

Przygotowania do EXPO 2022 pochłonęły wiele sił; poświęcono sporo czasu; wykorzystano kilometry nici, ale przede wszystkim była to inicjatywa, która połączyła społeczność koniakowskich koronczarek. Ich wspólna praca i codzienne spotkania zaowocowały olbrzymim sukcesem na największych światowych targach. Poszczególne etapy projektu i jego efekty zagościły w sali wystawowej Centrum Koronki Koniakowskiej. Oglądający mogli z bliska zobaczyć koronkowe suknie projektu Beaty Bojdy, elementy dekoracji polskiego pawilonu w Dubaju, zdjęcia z wielomiesięcznych przygotowań oraz fotograficzną relację z EXPO 2022, gdzie zwiedzających zadziwiła największa na świecie koniakowska serweta.

Prócz ekspozycji przygotowanej specjalnie na EDD turyści mogli podejrzeć warsztaty dla najmłodszych prowadzone przez Dorotę Cieślar. To w rękach tych koniakowskich dziewczynek spoczywa dziedzictwo pielęgnowane od ponad 140 lat. Szydełka trafiły również do panów, którzy podjęli się lekcji heklowania. Z wielkim zapałem próbowali rozbudzić w sobie szydełkowe zdolności – z różnymi skutkami. Jak widać, heknadla nie jest przypisana tylko do kobiecych dłoni.

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa połączyły pod swoim hasłem tych młodszych i tych trochę starszych, kobiety i mężczyzn, naszą góralską społeczność i odwiedzających nas turystów. Heklowanie łączy ludzi, pokolenia, sprawiając, że ta koniakowska tradycja wciąż jest żywa i chętnie podtrzymywana.

Wystawa, którą pokazaliśmy podczas EDD, odbywała się w ramach Karpackiej inicjatywy lokalnej finansowanej ze środków Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 za pośrednictwem Stowarzyszenia „Pro Carpathia”. Dzięki tym funduszom zakupiono manekiny, wydrukowano tablice z pamiątkowymi zdjęciami – wszystko to pozwoliło na piękną prezentację wyjątkowej kolekcji koronek pokazanych podczas EXPO2020 w Dubaju. Wystawa zagościła na stałe w Centrum Koronki Koniakowskiej.

Tekst: Katarzyna Żegocka – Bołdys