„El hilo invisible | Niewidzialna nić” czytanie performatywne w Teatrze Banialuka.

W najbliższy piątek 14 czerwca odbędzie się czytanie performatywne scenariusza Marty Wiśniewskiej pt. „Niewidzialna nić” w Teatrze Banialuka w Bielsku-Białej.

Spektakl El hilo invisible | Niewidzialna nić ,to opowieść o rękodziele, które jest sposobem na przetrwanie. Tworząc, tkamy historię, pleciemy swoje własne wątki, zaplatamy więzi. Wiążemy społeczność tradycją. W scenariuszu zestawione zostają dwie zupełnie różne rzeczywistości: koronczarki z Koniakowa i twórczyni molas z rdzennej społeczności panamskiej. Na pierwszy rzut oka, zarówno bohaterki, jak i ich sztukę różni niemal wszystko. A może jednak wiele łączy?

Jak tworzenie rękodzieła wpływa na ich osobowości? Jakie ma znaczenie dla społeczności, z których pochodzą? Autorka starała się uwidocznić to, co kryje się zarówno za pełnymi kolorów, geometrycznymi molas, jak i za śnieżnobiałą wielością oczek koniakowskich koronek. Dostrzega, że to, co pracochłonne, zbędne, nieopłacalne, jest dla kogoś źródłem, sensem i istotą.

Scenariusz powstał na podstawie wywiadów z rdzennymi mieszkankami prowincji Guna Yala w Panamie. Wywiady zostały przeprowadzone w trakcie rezydencji artystycznej w wiosce Armila. Drugim źródłem inspiracji były rozmowy z koronczarkami z Koniakowa, za pośrednictwem Fundacji Koronki Koniakowskiej.

Projekt zrealizowano w ramach Stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytanie odbędzie się z tłumaczeniem na Polski Język Migowy.

Twórcy spektaklu :

Scenariusz i reżyseria:Marta Wiśniewska Występują:Martyna Gajak, Katarzyna Pohl

Więcej szczegółów znajdą Państwo na stronie https://www.banialuka.pl/…/el-hilo-invisible…

WSTĘP WOLNY, konieczna rezerwacja miejsc pod nr: 33 815 09 15 lub bow@banialuka.pl