Sobotnim wydarzeniem, przysłowiowym gwoździem programu, podczas Dni Koronek Koniakowskich, był koncert w Kamieniołomie na Koczym Zamku. Grono zaproszonych gości: Dorota Ząbkowska z MKiDN; Grzegorz Boski Wicemarszałek Województwa Śląskiego; Baigali Bat – Erdene, w imieniu Pani Europoseł Mirosławy Nykiel; Aneta Legierska – Bujok, Pełnomocnik Marszałka Województwa. Śląskiego regionu południowego; Janina Żagań Starosta Cieszyński; Rafał Ryplewicz Radny Sejmiku Województwa Śląskiego; Lesław Werpachowski dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej; Agata Mucha i Katarzyna Sadowska – Mazur z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Kinga Czerwińska z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; Katarzyna Rucka – Ryś z Muzeum Regionalnego „Na Grapie”; Michał Kawulok kierownik Muzeum Beskidzkiego im. A. Podżorskiego w Wiśle; Zuzanna Kubaszczyk z Koniakowa ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych; Tomasz Bujok – Burmistrz Miasta Wisła.
Włodarze Gminy Istebna- Wójt Stanisław Legierski; Klaudia Pasterny, Zastępca Wójta Gminy Istebna; Grażyna Szalbot, Sekretarz Gminy Istebna i wszyscy zebrani tradycyjnie powitani zostali przez Prezes Fundacji Koronki Koniakowskie – Lucynę Ligocką-Kohut. Koncert uroczyście rozpoczęli grą na trombicie Piotr Kukuczka i Michał Pajestka. Piękny program zaprezentował zespół ”Mały Koniaków”. Niestety pogoda, ulewny deszcz i burza, pokrzyżowała plany. Nie odbył się pokaz mody Ślubnej Koronki Koniakowskiej oraz strojów kąpielowych, powstałych we współpracy z firmą DALIA. Pięknego repertuaru przygotowanego na ten wieczór nie zaprezentowała Grupa Śpiewacza „Kóniokowianie”.
Pozostaje mieć nadzieję, że jak w porzekadle, to co się odwlekło nie uciecze i już za rok oba występy będziemy oglądać z wypiekami na twarzach.
Ogromne wyrazy uznania tego wieczoru należało skierować dla niezwykłego artysty, który pomimo niesprzyjającej aury zdecydował się wyjść na scenę i zagrać wyjątkowy koncert. Józef Skrzek -gwiazda wieczoru, ujął nie tylko swoją muzyką. Wychodząc na scenę stworzył niepowtarzalne widowisko, w którym piękna muzyka, uroda miejsca, beskidzka przyroda i
nieposkromiona pogoda połączyły siły by zapaść w naszą pamięć na długo.
W sobotę i niedzielę, w ramach Dziecięcej Wioski Karpackiej, można było wziąć udział w bezpłatnych warsztatach rękodzieła dla dzieci; malować drewniane, stryszawskie ptaszki, strugać laski juhaskie, fujarki i piszczałki czy przygotować piękne kwiaty podczas warsztatów bibułkarskich. Prowadzącymi warsztaty byli Lucyna Bytow , Sylwester Białas, Zbigniew Krężelok, Piotr Mencel.
O godzinie 18.00 w niedzielę, w Centrum Koronki Koniakowskiej można się było spotkać z podróżnikami Michałem Kuźmą i Patrykiem Świtałą, którzy opowiedzieli o swojej wyprawie, w której towarzyszyła im koronka koniakowska wykonana przez Zuzannę Ptak. „Od rzeki Czadeczki po Morze Czarne. Szlakiem rowerowym z koniakowską koronką”. Barwna opowieść okraszona pięknymi zdjęciami.
Wydarzenie, jakim były Dni Koronki Koniakowskiej, odbyło się w ramach dwóch projektów:
- „Konkurs na Koronkę Koniakowską i Beskidzki Haft Krzyżykowy 2024 dofinansowany ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- Karpacka Inicjatywa Lokalna „Zbójnicy złodzieje, któż was przyłodzieje” finansowana ze środków Rządowego Programu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 – 2030 za pośrednictwem Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”.
Ogromne i szczere podziękowania skierować również należy do sponsorów. Dzięki nim Dni Koronki Koniakowskiej, odbyły się w takiej skali i integrowały nie tylko lokalną społeczność ale także przebywających na terenie Trójwsi i okolic gości i turystów