Dni Koronki Koniakowskiej 2022r. pod hasłem „Z karpackich hal do Dubaju”

Tegoroczne Dni Koronki Koniakowskiej zorganizowane przez Centrum Koronki Koniakowskiej,odbywające się w ramach Roku Rzemiosła przeniosły nas w podróż do dalekiego Dubaju, dając tym samym namiastkę tego, co działo się na największych światowych targach w styczniu 2022 r. Wydarzenie było na tyle wyjątkowe, że swoim honorowym patronatem objął je Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski i Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek.

            Wielomiesięczne przygotowania, olbrzymi trud koronczarek, by zdążyć na czas z wyheklowaniem koronkowych cudów i koordynowanie całego projektu przez Lucynę Ligocką-Kohut doprowadziło do tego, że mogliśmy być świadkami jednej z piękniejszych wystaw, jakie prezentowano w Koniakowie.

            Inauguracją Dni Koronki był właśnie wernisaż owej wystawy „Z karpackich hal do Dubaju – reminiscencje EXPO 2020”, której organizacja była możliwa, dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem „Pro Carpathia”. Już na samym wejściu zwiedzającym rzucała się w oczy największa na świecie koronka koniakowska o okazałym wymiarze – 5,32 m średnicy. Dotychczas prezentowana podczas tygodnia śląskiego na targach w Dubaju mogła w końcu cieszyć oko w miejscu swojego powstania. Wtórowały jej nieodbiegające urodą suknie, które także przygotowano specjalnie na EXPO, a za ich projekt odpowiedzialna była Beata Bojda.  Całość wystawy zdobiły specjalne koronkowe konstrukcje, które również gościły w polskim pawilonie w Dubaju. Uroku heklowanej ekspozycji dodawały obrazy Antoniego Konarzewskiego z serii „Sceny pasterskie”. Wernisaż urozmaicił występ zespołu regionalnego „Koniaków”. O przeżyciach i wspomnieniach, jakie pozostały po wyprawie do Dubaju opowiedziała Lucyna Ligocka-Kohut w swojej prelekcji „Podbój Dubaju… Koronka i jej obecność na Targach EXPO 2020”. Te wszystkie wystawowe cuda można było oglądać od 12 do 15 sierpnia w budynku OSP Koniaków. A żeby tradycji stało się zadość przez wszystkie te dni koniakowskie chodniki zdobiły stoiska koronczarek. Dla tych, którzy chcieli zaznajomić podniebienie lokalną kuchnią, czekały nie lada przysmaki. Każdy, kto trafił do Izby Pamięci Marii Gwarek, mógł oddać swój głos w konkursie na najpiękniejszą koronkę

            W niedzielę 14.08.2022r. wróciliśmy do niezmiennie zachwycającego kamieniołomu na Koczym Zamku, gdzie każdy koncert zamienia się w niezapomniane widowisko. Tak też było i tym razem – ponownie dzięki  m.in. funduszom Województwa Śląskiego z programu Owca Plus. O godzinie 19:00 dźwięki wychodzące z trombit Piotra Kukuczki i Pawła Kukuczki przywitały licznie zgromadzoną publiczność, a następnie widownia z zapartym tchem oglądała prezentowane na wybiegu suknie z kolekcji „FLOWERS OF KONIAKÓW”, z których każda tworzona była przez trzy miesiące specjalnie na EXPO 2020. Koncert w Koniakowie nie mógł odbyć się bez udziału grupy śpiewaczej Kóniakowianie – swoim występem zaznajomili przybyłych turystów z kulturą i tradycją koniakowskiej ziemi. O dobry humor i nastrój do zabawy zadbała kapela Capki ze Słowacji, która doborowym żartem i graniem sprawiła, że uśmiech nie schodził z twarzy. W przerwie między zespołami swoją wiedzą i pasją podzielił się Rafał Grosz, opowiadając o zbójniku Fiedorze zza grónia. A potem na scenę weszli oni – VOŁOSI BAND. Ich muzyka i okoliczności przyrody sprawiły, że można jedynie powtórzyć za słowami piosenki Zbigniewa Wodeckiego – cóż zostanie z tego w nas, drżenie serca i… taneczny smyczków ruch.

            Wszystko, co dobre, kiedyś niestety trzeba pożegnać. Zakończenie Dni Koronki Koniakowskiej zwieńczył poniedziałkowy występ zespołu regionalnego „Mały Koniaków” w budynku OSP. Wyłoniono także zwyciężczynię konkursu na najpiękniejszą koronkę, a została nią : Grażyna Bryś zdobywając 55 głosów. Drugie i trzecie miejsce zajęły: Danuta Juroszek – 39 głosów i Anna Waszut – 38 głosów.

            Nie pozostaje nic innego, jak tylko zaprosić za rok na kolejne koronkowe doznania. A możemy być pewni, że już teraz rodzą się plany i pomysły, które równie mocno zachwycą nas podczas następnej edycji Dni Koronki Koniakowskiej.

            Tekst: Katarzyna Żegocka – Bołdys

Zdjęcia: Daniel Franek „Okiem Fotoreportera”

Link do relacji na żywo prowadzonej przez Radio Awangarda – Istebna: https://youtu.be/DPlfGb_WwPw

Organizacja Dni Koronki Koniakowskiej jest dla mnie czymś więcej niż tylko przygotowaniem imprezy. Moim pragnieniem jest sprawienie, by u nas na wsi, w malutkim Koniakowie, mieszkańcy mogli doświadczyć nieznanych im dotąd emocji jakie może zapewnić nam kultura, muzyka, artysta…..

W tym roku zaprosiłam zespół „VOŁOSI”, którzy zagrali w Kamieniołomie na Koczym Zamku. Ich muzyka i okoliczności przyrody sprawiły, że można jedynie powtórzyć za słowami piosenki Zbigniewa Wodeckiego – cóż zostanie z tego w nas, drżenie serca i… taneczny smyczków ruch.

To były doznania, które długo będziemy pamiętać, a najlepszym dla mnie podsumowaniem były słowa spotkanej po koncercie koronczarki, Tereski z Rupienki ….”Pani Lucynko jo uż widziała i koncertów, i skrzypiec, nadyć u nas też sie spiywo, ale taki muzyki jo sie nie spodziywała. Jo jeszcze fórt móm dreszcze, a uż czwortek…”

Koncert Muzyki Pasterskiej w Kamieniołomie na Koczym Zamku zorganizowany przez Centrum Koronki Koniakowskie odbył się dzięki właścicielom terenu Piotra i Barbary Przybyła „BRAMCO Piotr Przybyła”, Funduszom Województwa Śląskiego w ramach projektu OWCA PLUS, Śląskie. Pozytywna energia, środków własnych Fundacji Koronki Koniakowskie oraz sponsorom, którym z całego serca dziękuję.

Sponsorzy:

DrewnoStyl Adam Matuszny,

DrewnoPark Sebastian Tomica,

Złoty Groń Resort & Spa,

Nadleśnictwo Wisła, Lasy Państwowe,

Radio Awangarda – Istebna,

Karczma Ochodzita,

Michał Bożek, USTRONIANKA sp. z o.o.

Ogromnie dziękuję również za pomoc w organizacji Willi Pod Lipami i Karczmie Świstak.

Lucyna Ligocka-Kohut, Prezes Fundacji Koronki Koniakowskie