W Koniakowie padł Rekord Polski

Data 16 stycznia 2022 r. zapisze się złotą nicią w historii koniakowskiego koronczarstwa! Chwile wzruszenia i radości stały się udziałem tych, którzy w niedzielne popołudnie zgromadzili się na Złotym Groniu, gdzie oficjalnie padł Rekord Polski. Największa Koronka Świata, o średnicy 5, 32 metra, zachwycała swoim pięknem i zadziwiała ogromem. Koniakowskie koronczarki po raz kolejny pokazały, że nie brak im nie tylko pomysłów, pracowitości i artyzmu, ale i rozmachu.

Serweta prezentowała się zjawiskowo we wnętrzu sali bankietowej Hotelu Złoty Groń z widokiem na ośnieżoną Ochodzitą. Gości witała Lucyna Ligocka Kohut – Prezes Fundacji Koronki Koniakowskie. „Choć opowiadanie o koronce stało się dla mnie codziennością,  to widok tej koronki, którą mamy przed sobą pozbawia słów. Chce się po prostu zaniemówić i w ciszy podziwiać jej piękno. Jednak w tej historycznej chwili nie można  nie wspomnieć o historii serwety, o wspaniałych artystkach, które stoją za jej wykonaniem i roli, jaką spełni ona w historii koniakowskiej koronki” – powiedziała koordynatorka i inicjatorka pobicia rekordu. Na początku przedstawiła sylwetki wykonawczyń dzieła, wspominając o ich twórczym dorobku.

Główną wykonawczynią serwety była Zuzanna Ptak z Koniakowa, znana i poważana w Koniakowie koronczarka, zdobywczyni nagrody Oskara Kolberga. Wraz z nią pracowały dwie córki: Danuta i Wiesława Juroszek oraz wnuczka Anna Juroszek. Przy obróbce niestrudzenie pomagały znajome koronczarki, rodzina, przyjaciółki, uczennice pani Zuzanny. W cztery miesiące powstał gigant o średnicy 5, 32 metrów. Na jego wykonanie koronczarki zużyły 111 kłębków, łącznie 61 kilometrów nici. Waga serwety przed przyszyciem do czarnego materiału i „szkrobieniem” (krochmaleniem) wynosiła 5 kilogramów i 550 g. Powierzchnia serwety wynosi 220 metrów2.

Same liczby robią wrażenie ale dopiero widok zapiera dech w piersiach!  Lucyna Ligocka – Kohut „raja” po „raji”, okrąg po okręgu opowiedziała o poszczególnych motywach składających się na serwetę. Wszystkich naliczono się aż 3338! Szczególnym z nich jest oczywiście orzeł -godło Polski.

„To znak rozpoznawczy pani Zuzanny. Ten motyw wykonywała już nieraz na szczególne upominki. Można powiedzieć, że to jej ukryta sygnatura – nawiązująca do jej nazwiska Ptak . (…) Jest to zarazem wyraz patriotyzmu, symbol polskości, z którą związana jest koronka koniakowska. Orzeł sprawia, że gdziekolwiek koronka będzie prezentowana, będzie identyfikowana z krajem, w którym jest wykonywana. Orzeł to także symbol zwycięstwa, wolności, rozpostarcia skrzydeł do lotu. Tak samo nasza rekordowa serweta jest już w pełni gotowa do wylotu do Dubaju, gdzie będzie z pewnością jedną z głównych atrakcji Światowej Wystawy EXPO.” – mówiła Prezes Fundacji Koronki Koniakowskie. Wspomniała także o nie mniej ważnym motywie „W rekordowej serwecie wiele razy powtarza się motyw serca uheklowany przez Panią Zuzannę.  Gdyż poza pracą rąk włożyła w nią także wiele własnego serca. Gdyby nie to, że naprawdę kocha heklowanie, że tą miłość wpoiła także w serca swoich córek i wnuczek, ta serweta by nie powstała. Miłość do rodziny, do Koniakowa, do „rózićki” sprawiła, że jesteśmy tutaj dzisiaj i możemy ogłosić światu rekord Polski…  To serce i pasja jest tym elementem, który sprawia, że wszystko się udaje.”

Po przedstawieniu historii serwety, czas przyszedł na chwilę… próby. Dokonano komisyjnego pomiaru w obecności Pauliny Plenzner z Biura Rekordów Polski, która na koniec z radością potwierdziła pobicie rekordu, wręczając na ręce pani Zuzanny oficjalny certyfikat. Certyfikat dedykowano Fundacji Koronki Koniakowskie, która jest  właścicielem serwety. Jej powstanie nie jest przypadkowe. Prezes Fundacji Lucyna Ligocka – Kohut, jak już wspomniano przygotowuje wystawę Województwa Śląskiego na największe Targi Handlowe Świata EXPO 2020, które odbywają się w Dubaju. Czasowa wystawa województwa trwać będzie od 26 stycznia do 3 lutego 2022 r. Zatem już niebawem. Pani Lucyna wraz ze 150-cioma koniakowskimi koronczarkami przygotowała liczne koronkowe serwety i inne wyroby oraz kolekcję 20 kreacji, które zdobić będą wnętrza polskiego Pawilonu. Mówi: I bez niej to, co przygotowaliśmy zrobiłoby kolosalne wrażenie. Ale raz w historii lecimy na EXPO do Dubaju, to jedna taka szansa na milion, dlatego warto przygotować się w sposób szczególny, wykorzystać ten pozytywny splot wydarzeń i pokazać się z jak najlepszej strony. Postanowiłam, że zrobimy kolejną Największą Koronkę Koniakowską Świata, gdyż jeden rekord już padł. W 2013 roku powstała serweta, którą zgłosiłam do księgi Rekordów Guinnessa, ma 5 metrów średnicy i wykonało ją 5 pań. Tym razem zapragnęłam pobić Rekord Polski, a aby podkreślić ten fakt wpadłam na pomysł, by wpleść w kompozycję nasze godło – orła. Stwierdziłam, iż obecność w takim kraju jak Emiraty Arabskie obliguje nas do pokazania najwyższej klasy. I tak się stało. Pani Zuzanna wraz z całym zespołem uheklowała serwetę najwyższej jakości”

 Mierzenie rekordu na Największą Koniakowską Serwetę odbyło się przy dźwiękach tradycyjnych pieśniczek spod Ochodzitej, we wspaniałym wykonaniu Grupy Śpiewaczej „Kóniokowianie”. Tych autentycznych, góralskich głosów nie mogło zabraknąć przy takiej ważnej dla Koniakowa okazji!

Wicemarszałek Województwa Śląskiego Wojciech Kałuża porównał serwetę do „listu uwierzytelniającego” , który wręcza się często ambasadorom przed wylotem do obcego kraju. A jest to list niezwykły pisany heknadlą… i sercem. Następnie samorządowiec wraz z Beatą Białowąs Członkiem Zarządu Województwa i Starostą Cieszyńskim Mieczysławem Szczurkiem wręczył upominki, kwiaty i dyplomy głównym wykonawczyniom serwety oraz wszystkim tym koronczarkom, które przyczyniły się do obróbki giganta. Były to: Brygida Kajzar, Genowefa Kosicova, Monika Majda, Irena Rabin, Irena Tyc, Sabina Ligocka, Helena Kohut, Olimpia Kaczmarzyk, Wiesława Legierska, Adriana Przywara. Podziękowania wręczono także Lucynie Ligockiej – Kohut, która koordynowała całość działań i zorganizowała tę Galę.

Głos zabrał także Przewodniczący Rady Gminy Istebna Stanisław Legierski wyrażając swój ogromny podziw dla wykonanego dzieła. Podkreślił, że koniakowskie „rózićki” to powód do dumy i podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania największej „rózićki” na świecie z panią Zuzanną Ptak i jej zespołem na czele.

Szczególne podziękowania Prezes Fundacji Koronki Koniakowskie skierowała wszystkich darczyńców, którzy wpłacili fundusze na wykonanie serwety. W szczególny sposób dziękowała Justynie Łacek manager Hotelu Złoty Groń w Istebnej za przekazanie znacznej kwoty oraz możliwość organizacji wydarzenia Bicia Rekordu w Hotelu.

Ogromnie dziękuję wszystkim, którzy przyjęli moje zaproszenie.” – powiedziała Lucyna Ligocka-Kohut. Przybyli między innymi liczni przedstawiciele samorządów: Wicemarszałek Województwa Ślaskiego Wojciech Kałuża, Członek Zarządu Województwa Śląskiego, Beata Białowąs, Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek, Aleksandra Samira-Gajny Zastępca Dyrektor Departamentu Gospodarki i Współpracy Międzynarodowej, Przewodniczący Rady Gminy Istebna Stanisław Legierski, Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Istebna Barbara Bielesz, Radni Gminy: Lucyna Bytow i Barbara Kubas, Julia Raszka Dyrektor Skoczowskiego Centrum Kultury, Jan Gazur Sołtys Koniakowa, Barbara Juroszek Sołtys Istebnej, Lesław Werpachowski Dyrektor ROK w Bielsku Białej, Bogusław Lalik Koordynator Roku Górali w Województwie Śląskim, Ewa Macoszek – Dragon Dyrektor OPP w Koniakowie i kierownik grupy „Kóniokowianie”. Przybyło także wiele mieszkańców Trójwsi, rodzina i przyjaciele koronczarek.

Dziękuję także za pomoc w organizacji: Michałowi Kuźmie za fotorelacje, Wojciechowi Ligockiemu za nagłośnienie, Michałowi Ligockiemu za kwiaty oraz Magdalenie Matuszny za nocleg dla sędziego w Domu na Rozceściu.

Nie brakło przedstawicieli mediów: Polskiej Agencji Prasowej, Telewizji Polskiej, Radia Katowice, TVN-u, portalu OX.pl i wielu innych. Relację na żywo transmitował Józef Michałek z Radia Istebna, a już następnego dnia serweta i koronczarki miały wejście na żywo w „Dzień Dobry TVN”.

I tak właśnie na Złotym Groniu największa „rózia” zachwyciła swoim pięknem. Koniakowska rekordzistka „rozwija skrzydła”, otwiera się szeroko na świat, na nadchodzące wydarzenia, a będzie ich z pewnością wiele. Już niedługo zachwycać będzie oczy odwiedzających wystawę EXPO 2020 w Dubaju. To wielka duma dla Koniakowa, dla Polski, zasługa wspaniałego zespołu koronczarek, którym należą się najwyższe słowa podziwu za pracę, kontynuację tradycji i wplecione w tą pracę serce.

Zapraszamy do obejrzenia galerii i zapoznania się z filmami i artykułami, które ukazały się z okazji bicia rekordu .

https://kopalniawiedzy.pl/koronka-koniakowska-rekord-Polski-serweta-Centrum-Koronki-Koniakowskiej-Zuzanna-Ptak,34680?fbclid=IwAR2cHIJBiCIh4l3F1u9jZn-CjKbVinYGSAQV0l5dO-RENQwrT4en0ueBpQw
https://www.onet.pl/informacje/kopalniawiedzypl/to-najwieksza-wyszydelkowana-koronka-w-polsce-powstala-w-koniakowie/vye5b44,30bc1058?fbclid=IwAR2hMCMyk8IYnWp8F0yeRQSkUTHr_y-k-gP95i-sMXBeoDRioFhcQzeTv8I
https://wiadomosci.ox.pl/oficjalne-odsloniecie-najwiekszej-wyszydelkowanej-koronki,73506

https://dziendobry.tvn.pl/newsy/najwieksza-serweta-na-swiecie-z-koniakowskich-koronek-5562833

Tekst: Barbara Juroszek, Lucyna Ligocka – Kohut