Koronkowa maseczka

Maseczka symbolem roku 2020

Solidaryzując się ze wszystkimi, którzy włączyli się w akcję szycia maseczek, dziękując tym samym osobom, firmom, każdemu, kto dziś szyje i stara się zaopatrzyć społeczeństwo w maseczkę, która może zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa, Koniakowianki postanowiły symbolicznie uheklować swoją.

Pomysł zrodził się w ramach naszych czwartkowych spotkań. Zapowiedziałam w zeszłym tygodniu, że Pani Zuzanna Ptak szykuje niespodziankę. Oto ona.

Maseczka Zuzanny Ptak to niewątpliwie dzieło sztuki…

Serwetki tworzone przez nasze koronczarki są wyrazem ich myśli i emocji. Heklowanie to jak charakter pisma, każdy jest inny, zależy od nastroju, humoru i oczywiście natchnienia. Koronczarki tworzą swoje prace z głowy, nie ma żadnego szablonu, poza wyobraźnią i kunsztem artystki.

Koronka koniakowska charakteryzuje się przede wszystkim tym, iż zawiera w sobie różnorodne motywy roślinne tzw. kwiotki, wymyślane w Koniakowie i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Motywy te najczęściej ułożone gwieździście, tworzą niepowtarzalny układ, zależny tylko i wyłącznie od wyobraźni artystki. Każdy motyw wykonuje się osobno, a później wg tej zasady łączy w całość niezależnie od kształtu serwety, czy innej formy.

Poprosiłam o wykonanie maseczki Panią Zuzkę Ptak z Koniakowa Dachtonów. Jest to niewątpliwie nasz największy autorytet w dziedzinie koronki, autorka wielu prac, wystaw, laureatka mnóstwa nagród m.in. Oscara Kolberga. Kiedy rano, w pośpiechu i lekkim stresem, na ile możemy się ze sobą kontaktować, nie wchodząc do jej kuchni, jak zawsze, ale na werandzie, szybko spojrzałam na to maluteńkie dzieło, uśmiechnęłam się lekko, nie zdradzając, poza zachwytem swoich myśli. By nie przedłużać. Kiedy już w domu spokojnie mogłam się przyjrzeć temu co wymyśliła, oniemiałam. Jej artystyczna wrażliwość na sytuację, kontekst, czy potrzebę, którą potrafi wyrazić w swoich pracach jest niedościgniona.

W samym środku maseczki widzimy „serce”. Serce charakteryzuje miłość, przyjaźń, oddanie, mądrość i miłosierdzie. Po prawej i lewej stronie serca znajdują się „listki dębowe”, charakterystyczne dla twórczości Pani Zuzanny. Symbolika dębu w kulturze Słowian miała bardzo duże znaczenie. To drzewo długowieczności, silne, dodające zdrowia. Pod sercem „wschodzące słońce”, które zapowiada dobro, początek, nadzieję, działa optymistycznie na człowieka. Całość otoczona kwiatami, z charakterystycznym koniakowskim motywem tzw. „strupkiem”, które dają nam radość.

Niech nasza KONIAKOWSKA MASECZKA niesie takie przesłanie.

Na zakończenie cytat J. Kochanowski, Pieśń 9, Księgi Wtóre, Nie porzucaj nadzieje:

„Nie porzucaj nadzieje,

Jakoć sie kolwiek dzieje:

Bo nie już słońce ostatnie zachodzi,

A po złej chwili piękny dzień przychodzi”.

Ściskam was najmocniej, zdrówka życzę i pozdrawiam

Lucyna Ligocka – Kohut

Prezes Fundacji Koronki Koniakowskie

#zostanwdomu 🙏

www.centrumkoronkikoniakowskiej.pl

Maseczka jest częścią projektu „Czwartkowe heklowanie w Centrum Koronki Koniakowskiej”, który Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.